Ako na zútulnenie priestoru bývania

Každý z nás hľadá spôsoby, ako si čo najviac zútulniť svoje bývanie. Pretože len tak sa v ňom dokážeme cítiť pohodlne a maximálne spokojne. Možností na zútulnenie priestorov bytu či domu je hneď viacero – od jednoduchších, až po tie zložitejšie, ktoré si vyžadujú stavebné úpravy. Práve v tomto článku vám povieme niekoľko zaujímavých tipov na vytvorenie ešte pohodlnejšieho bývania.

Uprednostňujte prírodné materiály so schopnosťou vyžarovať teplo

Pohodovú atmosféru v každom priestore zo seba vyžarujú teplé prírodné materiály. Síce sú dnes mimoriadne populárne lesklé obklady z kameňa, tie teplo vášmu domovu rozhodne nepridajú, skôr naopak, budú pôsobiť chladným dojmom. Preto uprednostňujte také prírodné materiály, ktoré to povestné teplo domova zo seba vyžarujú. Takým je najmä drevo. Použiť ho môžete ako na podlahe, tak na stenách, no myslite na to, že aj s ním treba narábať triezvo a s jeho množstvom to neprehnať. Do dreva preto „neobaľujte“ celé miestnosti, ale používajte ho na čiastkových plochách. Výborným spôsobom zútulnenia priestoru je použiť tatranský profil na obloženie jednej steny v miestnosti, ideálne tej dominantnej. V obývačke je to zvyčajne tá za sedacou súpravou, v spálni za posteľou, takisto sa hodí aj na malú predelovú stenu v otvorených priestoroch obývačky, jedálne a kuchyne. S tatranským profilom viete aj ďalej pracovať a jeho výzor si prispôsobiť svojmu vkusu. Buď mu ponecháte jeho typický drevený dizajn a prepojíte ho napríklad s podlahou, alebo ho natriete takou farbou na drevo, aká bude ladiť s ostatným zariadením.

Alternatívou je zrubový profil

Podobne ako tatranský obklad viete na stene použiť aj drevený zrubový profil. Ten navyše na stene vytvorí dojem použitia masívnej guľatiny. Tento drevený obklad je vhodný na obloženie jednej steny, avšak ďalej ho už neodporúčame natierať farbami, len ochranným lakom či olejom.

Vyberte si výraznejšiu farbu a pustite sa do doplnkov

Pohodlnosť priestoru dokážu umocniť správne zvolené interiérové doplnky. A to najmä v dnešných moderných interiéroch, ktoré sú zväčša ladené do univerzálnych farieb ako biela, sivá či odtieň dreva. Takáto kombinácia je síce nadčasová a čistá, avšak potrebuje rozbiť výraznejšou a teplejšou farbou so schopnosťou dodať interiéru šmrnc a pohodovú atmosféru. Zvoľte si preto jednu výraznejšiu farbu, k uvedeným odtieňom sa výborne hodia najmä tie pastelové, a práve v tejto farbe laďte takmer všetky interiérové doplnky. Vankúše, malé koberčeky či závesy na okná. .Nebojte sa ani extravagantnejším farebným dekorácií, ktoré takisto vedia spraviť v interiéri veľký efekt.

Publikované: 14. 01. 2019 / Aktualizované: 31. 07. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková