Milióny z vás to netuší: Prestaňte piť nápoj, ktorý spôsobuje rakovinu!

Štatistiky ukazujú, že tento obľúbený nápoj sa vo veľkej miere pije v mnohých krajinách. V priemere približne 0,5 litrov za deň na osobu. Doprajete si aj vy každý deň sladený nápoj sýtený oxidom uhličitým? Nie ste jediní. Štatistiky tvrdia, že milióny ľudí po celom svete denne vypijú v priemere 0,5 litra na osobu. A možno netuší, ako tieto limonády pôsobia na naše telo. Nižšie sú uvedené dôvody, prečo by ste mali obmedziť konzumáciu tejto tekutiny.

Vplyv perlivých vôd v tele:

Nadbytočné kilogramy Sýtené sladené nápoje sú hlavnou príčinou obezity. Nedávne štúdie ukázali, že ak si každý deň dáte nápoje, ktoré obsahujú cukor, môže to spôsobiť priberanie na váhe (asi kilogram za mesiac). Negatívny vplyv na pečeň Pitie veľkého množstva nápojov sýtených oxidom uhličitým môže viesť k ochoreniu pečene, ako aj zvýšenie rizika cirhózy pečene. Zubný kaz Ak budete piť limonády, potom riziko vzniku zubného kazu je veľmi vysoké. Kyselina, ktorá sa nachádza v sóde, prispieva k rozvoju kazu ešte viac než cukor, ktorý sa nachádza v sladkostiach. Choroby obličiek, vrátane vzniku kameňov Štúdie ukázali, že pitie sýtených nápojov môže zvýšiť riziko vzniku obličkových kameňov o 15%. Cukrovka Všetko, čo prispieva k nárastu telesnej hmotnosti, takisto prispieva k rozvoju cukrovky. Z tohto dôvodu konzumácie sýtených nápojov podporuje produkciu cukru v tele. Vedci sa domnievajú, že toto je hlavný dôvod, prečo sa počet Američanov, ktorí trpia cukrovkou typu II, zvýšil z 6,6 milióna (rok 1980) na viac ako 20 miliónov. Nealkoholické sýtené nápoje = rednutie kosti = osteoporóza Nealkoholické nápoje obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorá prispieva k zvýšeniu rizika vzniku osteoporózy tým, že znižuje hladinu vápnika. Keď je totiž hladina kyseliny fosforečnej vyššia ako úroveň vápnika, dochádza k úniku tejto dôležitej látky z našich kostí. Vysoký krvný tlak Niektoré štúdie preukázali, že konzumácia sýtených nápojov môže viesť k vysokému krvnému tlaku. Ochorenie srdca Vysoké dávky nápojov sýtených oxidom uhličitým majú na svedomí zvýšenie rizika vzniku srdcových chorôb. Ak pijete viac ako jeden taký nápoj denne, ste vystavení riziku vzniku metabolického syndrómu - súbor príznakov, ako je obezita, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cukru v krvi, rovnako ako nízke hladiny "dobrého" cholesterolu. Tieto komplikácie môžu zapríčiniť vznik cukrovky, ako aj kardiovaskulárnych ochorení.

Zhrnutie na záver:

Pitie nápojov sýtených oxidom uhličitým zvyšuje hladinu inzulínu, čo vedie k chronickým ochorením: - rakovina - srdcová choroba - cukrovka - artritída - osteoporóza

Publikované: 09. 01. 2018

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková