Naučte sa kreatívne relaxovať. Skúste maľovanie obrazov podľa čísiel

Svet je dnes chorým. Nie je to však len kvôli koronavírusovej pandémii. Trpíme stresom a nevieme relaxovať. Často nás stresuje aj to, že sme si konečne vzali v práci voľno a odchádzame niekam na dovolenku. Poďte z toho von. Nájdite si koníčka, vďaka ktorému sa naučíte relaxovať. Je to cesta k spokojnejšiemu a zdravšiemu životu. Pritom často stačí vziať do ruky štetec a začať maľovať. Syndróm vyhorenia či tiež burn out syndróm bol v roku 2019 zaradený WHO medzi choroby. Často sa spája s tzv. pomáhajúcimi osobami, ako sú napríklad lekári učitelia či pracovníci v sociálnych službách. Ale postihnúť môže kohokoľvek z nás. Úplná strata záujmu o vlastnú profesiu, ale aj o osobný život, sú obvykle dôsledkom dlhodobého, teda chronického stresu. Burn out sa prejavuje radikálnym poklesom výkonu, poruchami spánku, problémami s pamäťou, ale aj inými fyzickými obtiažami. Ako sa syndrómu vyhorenia brániť? Základ je nenechať to dôjsť takto ďaleko a nájsť si priestor a čas pre relaxáciu. Rozhodne ale nestačí sedieť pred televíziou a sledovať seriály na Netflix či HBO. Dnešná doba nás nadlho zavrela doma, takže často sme sa nemohli venovať ani športovej činnosti. Načas nás doma zabavilo upratovanie, ale čo s časom, keď už máme všetko trikrát zrovnané? Ideálne je nájsť si kreatívne hobby, ktorému sa môžeme venovať z domova. Takým je maľovanie obrazov podľa čísiel. Trápi vás nezáujem o bežné veci, ste vyčerpanými, trpíte bolesťou hlavy, nespavosťou, jednoducho sa rozčúlite, či sa začínate do sebe uzatvárať? Liek pre vás existuje. Venujte sa sami sebe a svojmu rozvoju. Najlepšie formou kreatívnej činnosti, akou je maľovanie podľa čísiel. Pomôže vám odpútať myšlienky a doslova dnes a denne „prepnúť na iný program“. Vytvoriť obrazy podľa čísiel dokážete aj bez veľkého talentu a akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností. Van Gogh z vás pritom bude mávnutím čarodejného prútiku.

Prečo začať maľovať?

Maľovanie je ideálny spôsob ako sa zbaviť stresu. So štetcom v ruke sa nabijete pozitívnou energiou a získate motiváciu. Budete môcť byť opäť pyšný na to, čo dokážete. Nájdete si hobby, na ktorom dokážete vybiť svoj perfekcionizmus a aj k práci potom začnete pristupovať pragmatickejšie.

Čo je maľovanie podľa čísiel

99% z nás nemaľuje preto, že nevie, čo maľovať a ako začať. Hovorí sa tomu aj „syndróm bieleho papiera“. Obvykle s odchodom zo školských lavíc skončí aj náš vzťah k maľovaniu či ku kresleniu. Chýba nám jasné zadanie, čo maľovať, ale aj kde začať. I malý papier či plátno sa zrazu môžu zdať nekonečné. Malým východiskom z tohoto stavu sa stali tzv. antistresové maľovanky. Chopili sme sa pasteliek a maľujeme. Ale nie každému to stačí. Poďte teraz skúsiť vyššiu úroveň maľovania – maľovanie podľa čísiel. Čo to vlastne je? Predstavte si, že by ste si mohli namaľovať v podstate akýkoľvek slávny obraz. Prípadne sa pustiť do obrazov s obľúbenými témami, ktoré vás fascinujú. Pre niekoho to môžu byť krajinky, pre iného kone či ďalšie zvieratá. Dokonca by ste si mohli namaľovať svoju vlastnú fotografiu. To všetko kreatívna metóda maľovania podľa čísiel umožňuje. Vaše znalosti maľovanie pritom môžu byť nulové a ani nemusíte oplývať talentom. Vďaka moderným technológiám je možné obrazy zanalyzovať podľa použitých farieb. Takto sa obraz rozčlení na plochy a plôšky, každá sa následne označí číslom. Toto číslo potom zodpovedá farbe, ktorou sa má plocha vyfarbiť. Nejde o nič neznáme. V tejto podobe existujú maľovanky pre deti, ale aj pre dospelých, tentoraz však budete maľovať skutočné umelecké diela, naviac priamo na plátno a s použitím kvalitných akrylových farieb.

Umenie ako na tanieri

Presne takto dostanete všetko naservírované. Plátno s predtlačenými líniami obrazu. Môže byť dokonca vypnuté na ráme a vybrať si máte možnosť rôzne veľkosti plátna. K tomu dostanete sadu štetcov a profesionálne farby. Nie pár, ale celý veľký set presne namiešaných farieb podľa toho, s koľkými budete na danom obraze pracovať. Môže sa stať, že vám v priebehu tvorby niektorá dôjde a vy ju budete ešte potrebovať. Rozhodne si nemusíte začať miešať vlastné farby. Nechajte si poslať podľa čísla tie, ktoré ešte potrebujete.

Maľovanie podľa náročnosti – vyberiete aj obrazy, ktoré zvládnu deti

Zuty.sk, slovenská firma, ktorá za projektom Maľovanie podľa čísiel stojí, ponúka obrazy v rôznej náročnosti – od veľmi ľahkých, až po veľmi zložité. Tie menej náročné dielka sú menšie, majú väčšie plochy k vymaľovaniu, a obvykle je na ne potrebných aj menej farieb. Ale v žiadnej z úrovní sa nemusíte báť, že by ste nakoniec nezvládli potrebné maliarske techniky. O tie v maľovaní podľa čísiel nejde. Je to predovšetkým antistresová činnosť a zábava. Pre koho sa maľovanie podľa čísiel hodí? Áno, skutočne ho zvládnu aj deti. V tých najmenej náročných úrovniach aj tie menšie. V tomto prípade pozor len na to, že sa pracuje s akrylovými farbami, ktoré sú nevyprateľné. Je preto dobré dieťa obliecť do starého oblečenia či maliarskej zástery. A taktiež naň trochu u maľovania dohliadnuť. Maľovanie podľa čísiel pre deti – to sú rôzne detské kreslené motívy, ale aj motívy zvieratiek. Deti maľovanie milujú. Rýchlo sa tiež posúvajú v úrovni, ktorú už zvládnu.

Obraz na prianie

Chcete si namaľovať vlastný obraz podľa fotografie? Aj to je možné. V Zuty.sk vám fotografiu pripravia ako obraz. Opäť ho dostanete rozčlenený na plôšky s číslami. Súčasťou dodaného obrazu sú tiež akrylové farby. Takto pripravený obraz býva často darčekom, alebo svadobným darom. Je samozrejme na vás, či ho venujete už namaľovaný, alebo ako pripravený pre kreatívne tvorenie obdarovaného. Tak či tak je to veľmi efektný darček. K zadaniu výroby obrazu potrebujú v Zuty.sk kvalitnú fotografiu v dostatočnom rozhlíšení. Len tak bude možné obraz perfektne predpripraviť.

Poďte sa stať maliarom

Vyberte si obraz, ktorý sa vám páči, počkajte na dodanie a dajte sa do maľovania. Zvážte, či budete maľovať na stole, alebo si zadovážte maliarsky stojan. Tie sa dnes dajú kúpiť veľmi lacno. V byte si nájdite miesto, kde vás pri maľovaní nebude nikto rušiť. Miesto by malo byť kvalitne osvetlené.

Maľovanie podľa čísiel – terapia pre dospelých aj deti

  • Paint by numbers, teda maľovanie podľa čísiel, sa hodí pre každého. Maľovať môžu ženy aj muži, deti, dospelí aj dôchodcovia. Možná ste v sebe zatiaľ maliarskeho ducha neobjavili. Tentokrát sa vám to ale určite podarí a maľovanie sa stane vašim životným koníčkom.
  • Maľovanie posilní vašu tvorivosť, a to napriek tomu, že máte všetko na maľovanie tak dokonalo pripravené. Je to ideálna činnosť pre deti. Maľovanie podľa čísiel posilňuje ich mozgovú činnosť, zlepšuje motoriku a buduje predmatematické schopnosti.
  • Potrebujete cvičiť pamäť? Aj v tom vám technika maľovanie podľa čísiel dokáže pomôcť- Zlepšuje totiž vybavovacie schopnosti.
  • Maľovanie zmierňuje emočný stres. Potlačuje negatívne emócie a stimuluje tie pozitívne. Zbavíme sa tiež strachu.
  • Vďaka maľovaniu sa zvýši naše sebavedomie. Naše dielka budú obdivované. Budeme môcť byť na seba pyšnými. Súčasne sa z nich môžu stať krásne interiérové doplnky. Vystavíme si ich v obývacej izbe či v spálni. Takto si veľmi rýchlo dokážeme byt i rodinný dom ozdobiť vlastnými obrazmi. Vynímať sa budú aj v našej kancelárii a stanú sa témou pre odľahčenú konverzáciu s kolegami, ale aj s klientmi.
  • Naučíme sa sústreďovať sa na detaily. Naše oči sa budú učiť vidieť detaily stále lepšie. To, čo sme skôr nevideli, nás teraz udrie do očí. Zlepšovať sa však bude aj naša ruka. Bude stále istejšia a sebavedomejšia. Možná nebude dlho trvať a dostaneme chuť tvoriť úplne sami. Alebo zostaneme trvale vernými Zuty a maľovaniu obrazov podľa čísiel.

Ako maľovať podľa čísiel?

Zuty pre začiatočníkov ponúka veľmi kvalitný návod aj videoinstruktáž. Než sa do samotného maľovania pustíte, určite sa na tieto rady oplatí pozrieť. Obecne sa odporúča začať maľovať svetlejšími farbami a postupne postupovať k tým tmavším. Nebojte sa, ak sa vám niečo nepodarí. Po zaschnutí sa dajú akrylové farby pretierať a chyby sa jednoducho opravia.

Šťastie na palete

Poďte zmeniť svoj život. Nájdite si koníčka. Maľovanie podľa čísiel je skvelá zábava a relaxácia, ktorá pozitívne vplýva na naše zdravie a ovplyvňuje priaznivo naše pocity šťastia. Zlepšujú sa naše mentálne aj emočné schopnosti. Čím častejšie budeme maľovať, tým rýchlejšie sa zdokonalíme aj po motorickej stránke. Tú nepotrebujú podporovať a rozvíjať iba deti, ale aj my, dospelí. Maľovanie obrazov podľa čísiel sa môže stať vašou rodinnou zábavou. Daždivý víkend môžeme stráviť pred televízorom, alebo so štetcom namočeným do farieb. Čo si vyberiete?

Kúpte si obraz

Nie je treba váhať. Maľovanie obrazov podľa čísiel je zábava a každý, kto si ho vyskúšal, vám ho odporučí. Obraz si môžeme kúpiť pre seba, či ho kúpime svojmu dieťaťu. Práve deti sú najvďačnejšími obdarovanými. Ak však potrebujete kvalitný darček pre kohokoľvek, opäť viete, čo vybrať. Nezabudnite ani na efektné darčeky v podobe fotografie premenenej na obraz, ktorý už stačí iba namaľovať. Len ťažko vymyslíte exkluzívnejší a zaujímavejší darček. Začnite maľovať a pritiahnite k tomuto koníčku aj svoje okolie.

Publikované: 20. 05. 2021

Kategória: Super tipy

Autor: Denisa Koudelková