Ochrana peňazí pred stratou hodnoty: Aké sú možnosti?

V dnešnej dobe, kedy inflácia smeruje k štyrom percentám, je potreba investovať chytro a s výhľadom do budúcnosti. Zlato vám túto výhodu poskytne. Vďaka osvete ohľadom osobných financií a investovania sa čím ďalej viac ľudí zaujíma o to, ako zhodnotiť svoje peniaze. Možností je ale toľko, že vybrať si tú správnu býva pre väčšinu populácie takmer nemožné.

Ako ochrániť peniaze?

Keby sme žili v ideálnom svete, nikto by sa o ochranu svojich úspor nezaujímal. Lenže turbulentné trh a pomerne vysoká inflácia núti ľudí k hľadaniu nových spôsobov, ako peniaze ochrániť. Ak by ste ich nechali ležať na účte, počas niekoľkých rokov by výrazne stratili na hodnote. Veď len v tomto roku sa inflácia pohybuje okolo dvoch percent a nie je vylúčené, že sa do konca roka ešte nezvýši. Problém so stratou hodnoty peňazí vám pomôžu vyriešiť investície. Jednou z najistejších je už dlhodobo zlato. O tom sa síce v posledných rokoch hovorilo ako o komodite, ktorá zrejme stratí svoje výsostné postavenie na trhu, to sa ale počas prebiehajúcej krízy nepotvrdilo. Práve naopak. Hodnota zlata v posledných mesiacoch vystrelila raketovo hore. A nezdá sa, že by mala výrazne klesať.

Výhodnejšie sú zlaté zliatky

Do zlata pritom môžete investovať, bez toho aby ste ho museli fyzicky vlastniť. U fyzického zlata ale máte viac možností. Medzi najobľúbenejšie patrí predovšetkým investičné mince. Ich cena ale stúpa úmerne s ich zberateľskú hodnotou. Pre investorov sú teda výhodnejšie zlaté zliatky, ktorých cena rastie spoločne s cenou investičného zlata. Zlaté tehličky slovenského pôvodu ale nezoženiete. Mincovňa Kremnica investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Nekúpite ho ani v Národnej banke Slovenska (NBS). U zavedeného predajca www.slovenske-mince.sk, prípadne v predajni na Dunajskej ulici 68, ale zaobstaráte investičné zlato (zlaté tehličky) z produkcie švajčiarskych rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P. Spoločnosť sa môže pochváliť viac ako 15 tisíc spokojnými zákazníkmi a odberom od dcérskej spoločnosti rakúskej centrálnej banky. Firma teda môže zaručiť pôvod aj rýdzosť zlata.

Publikované: 19. 11. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Super tipy

Autor: Denisa Koudelková