Všetko čo potrebujete vedieť o tapetách

Moderné tapety sú skvelým spôsobom, ako vytvoriť veľkolepý a jedinečný dizajn interiéru. Ak si vyberiete tapetu v zaujímavej farbe  s atraktívnym vzorom, môže sa z nej stať nástenná dekorácia, ktorá zvýrazní zariadenie interiéru a vytvorí harmóniu s existujúcim alebo novým nábytkom a bytovými doplnkami.

Správna kombinácia farieb

Úspešný dizajn interiéru takmer vždy začína zámerným použitím farby. Pomocou šikovných kombinácií farieb, materiálov a vzorov dokážu dizajnéri použiť kontrastné štýly a poskladať ich dohromady, aby vytvorili interiérový dizajn, ktorý sa potom hladko prepojí. Farebné vankúše, prikrývky, koberčeky, vázy, kvetináče, závesy, tapety a malé domáce dekorácie vo vašich obľúbených farbách sú jednoduché a efektívne nápady na farebné zladenie dekorácií v komplimentujúcich alebo kontrastných farbách.

Nepodceňujte vzory

Vzory zohrávajú obrovskú úlohu pri miešaní a spájaní akéhokoľvek úspešného interiérového dizajnu, ale je zriedkavé, že hneď nájdete tú správnu kombináciu. Vzory vám umožňujú bez námahy pridávať rôzne odtiene farieb a zároveň poskytujú prvok vizuálnej stimulácie. Dokonca môžete tieto vzory opakovať v miestnosti na doplnkoch, nábytku a tapetách alebo kontrastovať rôzne vzory proti sebe. Napríklad môžete zladiť koberec s tapetou alebo naopak vybrať tapetu, ktorá voči nemu bude pôsobiť kontrastne. Vzory a farby fungujú rovnakým spôsobom ako korenie v jedle. Môžete ním jedlo vylepšiť alebo úplne pokaziť.

Steny vs. podlaha

Štýl a farba tapety, ktorú si vyberiete, by sa mali dobre zhodovať s úpravou okien, podlahy a nábytku. Vyberte si farby z farebnej palety zvyšku vášho interiéru. Vyberte si farbu tapety, ktorá bude vytvárať kontrast s farbou podlahy alebo farbou, ktorú má váš koberec. Výsledky môžu byť prekvapivé. Napríklad tmavá mahagónová podlahová krytina sa nehodí k tmavým tapetám. Podobne biele podlahy neladia so svetlými tapetami. Ak si stále nie ste istí, akú tapetu si vybrať, neutrálne farebné odtiene stien môžu byť pre vás tou správnou voľbou. Použitie neutrálnych tónov je jednoduchý spôsob ako zabezpečiť, že vaše tapety budú dopĺňať akúkoľvek podlahu, ktorú ste si vybrali. Jednoduché odtiene ako béžová, šedohnedá a krémová dopĺňajú väčšinu podlahových krytín. Takéto farby dodajú vašej izbe minimalistický vzhľad.

Publikované: 11. 05. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková