Ako vybrať kontaktné šošovky? Poradíme vám, na čo si dať pozor

Súčasný trh ponúka nepreberné množstvo kontaktných šošoviek, za ktorými stojí hneď celý rad výrobcov, a preto vyznať sa v nich je mnohokrát nadľudský výkon. Ak ste sa rozhodli nahradiť dioptrické okuliare kontaktnými šošovkami, zrejme premýšľate, aký typ kontaktných šošoviek zvoliť. V prvom rade by ste si mali uvedomiť, ako často plánujete kontaktné šošovky nosiť, či každý deň od rána do večera, alebo trebárs len na šport, varenie, futbal a podobne. Odhaduje sa, že na Slovensku používajú kontaktné šošovky približne 4 % ľudí, ktorí potrebujú očnú korekciu, pričom európskym priemerom je 8 %, pričom v Spojených štátoch amerických používa kontaktné šošovky pätina ľudí s očnou vadou. Bohužiaľ, o kontaktných šošovkách koluje hneď niekoľko mýtov, ktoré im kazia povesť, napríklad že skrze šošovky je vidieť horšie než skrz okuliare. Pritom ak sú kontaktné šošovky správne aplikované, je ostrosť videnia úplne rovnaká ako cez okuliare, tak aj cez šošovky. Dôležité ale je, aby vám s prvotným výberom kontaktných šošoviek poradil špecialista, ktorý navrhne optimálny typ pre vašu očnú vadu.

Kontaktné šošovky potrebujú starostlivosť

Počítajte s tým, že o kontaktné šošovky sa musíte starať. Akonáhle sa naučíte je nasadzovať, ráno vám ich vloženie do očí nezaberie viac ako pol minúty, zatiaľ čo vybratie zaberie zhruba desať sekúnd. Po vybratiu je nevyhnutné vložiť kontaktnú šošovku do puzdra zaliateho roztokom. Ak sa ale chcete každodenné procedúre vyhnúť, ponúkajú sa vám jednodenné kontaktné šošovky, ktoré ráno rozbalíte, nasadíte a večer vyhodíte do koša. Ide o najviac sterilný variant, u ktorého je minimálne riziko zápalu a zanesenie infekcie.

Kontaktné šošovky, ktoré môžete nosiť nepretržite

Ak niekedy prídete neskoro večer a už sa vám nechcú kontaktné šošovky dávať dole, tak ak máte kontinuálne kontaktné šošovky, tak nemusíte. Zohnať sa dajú rôzne varianty, ktoré sú vhodné aj pre prespávanie, napríklad Acuvue Oasys. Sú k zohnaniu aj kontaktné šošovky, ktoré sa môžu nosiť tridsať dní vkuse, bez toho aby ste si ich museli dávať dole. Samozrejme takýto spôsob nevyhovuje každému. S kontinuálnym nosením navyše súvisí celý rad rizík. Zvyšuje sa riziko výskytu očnej infekcie a ďalších komplikácií. Podľa štatistiky sa s očnou infekciou potýka päťnásobne viac ľudí s kontinuálnymi šošovkami. Akonáhle ucítite, že vás šošovky škriabu, alebo máte pocit podráždenia, je najvyšší čas ich vybrať a vyčistiť. Ak by ste takéto signály ignorovali, problémy sa prehupnú do zápalu, čo si zrejme rozhodne neželáte.

Jednodenné kontaktné šošovky sú sterilné

Ak hľadáte vhodné jednodenné kontaktné šošovky, s ktorými je najmenej starostí, pozrite sa na Focus Dailies All Day Comfort. V baleniu bývajú po 30 alebo 90 kusoch. Záleží len na vás, akú verziu zvolíte a na ako dlho ich potrebujete. Zvlhčujúci systém Aqua Comfort zaisťuje maximálny komfort nosenia. Zvlhčujúca zložka sa uvoľňuje pri každom žmurknutím oka, a tým pádom je dostatočne vlhký priestor medzi kontaktnou šošovkou a viečkom oka. Výrobca odporúča, aby ste si kontaktné šošovky vybrali najneskôr po šestnástich hodinách nosenia. Za kontaktnými šošovkami Focus Dailies All Day Comfort stojí spoločnosť Alcon, ktorá poskytuje inovatívne produkty zlepšujúce kvalitu života. Výrobca Alcon má vo svojej ponuke tri rady kontaktných šošoviek, a to AIR OPTIX, čo sú mesačné silikón-hydrogélové kontaktné šošovky, Dailies, teda vyššie popísané jednodňové kontaktné šošovky, a farebné kontaktné šošovky, ktoré ale nie sú dioptrické. S jednodňovými kontaktnými šošovkami vám odpadá veľa starostí. Dokonca si nemusíte kupovať ani roztok, ale pre istotu je dobré ho doma mať.

Publikované: 08. 12. 2018

Kategória: Móda a krása

Autor: Denisa Koudelková