COVID-19 a situácia na trhu v realitách

Ochorenie COVID-19, ktoré je už na Slovensku, v Európe a vo svete aktuálne niekoľko mesiacov ovplyvnilo veľmi výrazne naše životy, ale nielen to, pretože vírus zasiahol veľmi výrazne aj našu ekonomiku a realitný trh nie je výnimkou. Ako výrazne ovplyvnil koronavírus trh v realitách sa dozviete v tomto článku.

Čo sa stane s cenami nájmov?

Je potrebné si uvedomiť, že v ekonomike všetko so všetkým súvisí. Na realitnom trhu boli najmä pred koronavírusom v ponuke množstvo bytov na prenájom, ktoré využívali hlavne zahraniční turisti. Tým, že sa tieto byty aktuálne neprenajímajú, spôsobuje to, že je oveľa väčšie množstvo bytov v ponuke. Ku polovici apríla roku 2020 bol teda stav taký, že je oveľa vyšší počet bytov v prenájme, a to najmä dvojizbových. Na cenách sa to v tejto chvíli ešte neprejavilo, ale je to pravdepodobne otázka času. Preto by sa postupne mohli začať znižovať ceny bytov predovšetkým vo väčších mestách. Táto situácia by sa mala prejaviť na znížení cien prenájmov zhruba koncom mája až začiatkom júna, kedy by mali ísť ceny prenájmov dole. Je to teda dobrá správa pre tých, ktorí si byt alebo dom prenajímajú, avšak horšia správa pre tých, ktorí svoju nehnuteľnosť dávajú do prenájmu. Situácia môže byť mierne odlišná v menších mestách, kde sa ceny prenájmov budú pravdepodobne držať na tej istej úrovni. Dôvodom je to, že v menších mestách ponuka bytov nekolíše tak výrazne, ako vo väčších mestách. Ak teda uvažujete o zmene prenájmu, teraz je z hľadiska vývoja cien a ponuky ten správny čas. Samozrejme, celý proces sťahovania bude o niečo náročnejší, ale to najdôležitejšie je, aby ste sa riadili všetkými štandardnými opatreniami, ktoré sú nevyhnutné k tomu, aby ste sa vyhli riziku nakazenia nebezpečným vírusom.

Čo sa udialo so sťahovaním?

Prirodzene, tak ako všetky ostatné činnosti, aj sťahovanie firiem, sťahovanie bytov, či sťahovanie domov určitý čas stagnovalo. Na druhej strane, v niektorých prípadoch koronavírus spôsobil to, že sa ľudia rozhodli presťahovať do iných častí Slovenska, mimo hlavného mesta. Preto je sťahovanie Bratislava – z mesta do iných miest alebo len do iných častí stále aktuálne.

Ceny bytov a domov pri ich kúpe

Hoci sa krízy opakujú v určitých cykloch, je veľmi ťažké predpokladať, ako tá aktuálna ovplyvní realitný trh. Je to z toho dôvodu, že aktuálna kríza má odlišný pôvod ako všetky ostatné, a preto neviete ani s istotou povedať, kedy sa skončí a trh sa začne stabilizovať. Čo však môžeme už dnes s istotou povedať je to, že ceny budú ovplyvnené. Odborníci predpokladajú, že ak by aktuálna situácia trvala dlhšie ako jeden rok, ceny bytov by sa mohli znížiť až o 20 percent. Schválne uvádzame iba zmenu ceny bytov, pretože práve byty sú na zmenu situácie najnáchylnejšie. Spravidla sú ceny pozemkov a domov stabilnejšie, preto by sa tieto ceny nemali krízou výrazne meniť. Je však tiež pravdepodobné, že aj ponuka bytov na kúpu vzrastie. Niektorí ľudia budú nútení svoj byt z dôvodu straty práce alebo podnikania predať, prípadne nastanú rôzne iné situácie. V krátkodobom horizonte niekoľkých mesiacov by sa tak ceny najmä starších bytov mali znížiť o 10 až 15 %, je pravdepodobné, že cena novostavieb sa nezmení. Hoci je teda v aktuálnej situácii väčšina ľudí opatrná, ak práve teraz zvažujete sťahovanie, prípadne kúpu bytu alebo zmenu prenájmu, načasovanie nie je nevhodné, práve naopak. Zvýšte však svoju opatrnosť a všetky možnosti, aby ste sa rozhodli správne.

Publikované: 19. 05. 2020

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková