Investovanie nemusí byť postrachom – vyskúšajte zlato!

Zlato je všade okolo nás. Možno je z neho vyrobený váš obľúbený náhrdelník, náramok, prípadne vlastníte zlaté náušnice. Avšak, tento známy drahý kov nemusí slúžiť len na okrasu. Dokáže byť skvelým spôsobom, ako uchovať hodnotu vašich peňazí a ochrániť ju pred rastúcou infláciou. Investovanie do cenných papierov – rôznych fondov, akcií či dlhopisov, nemusí byť pre každého jednoduché. Pokiaľ sa v danej problematike nevyznáte, môžete zbytočne prísť o vaše peniaze. Avšak, existujú aj bezpečnejšie, no najmä jednoduchšie formy investovania, medzi ktoré patrí napríklad zlato.

Ako funguje investovanie do zlata?

Zlato je perfektným uchovávateľom hodnoty. Vezmime si, že máte 1000 eur. Pokiaľ si ich necháte na svojom bankovom účte, v dôsledku inflácie ročne hodnota týchto peňazí klesne o 20, 30, či dokonca 50 eur. Teraz si však predstavte, že si za svojich 1000 eur kúpite investičné zlato – napríklad, v podobe zliatkov alebo mincí. Zlato nepodlieha trhovým pohybom a inflácii. Jeho hodnota stabilne rastie, vďaka čomu chráni peniaze pred infláciou. Keď sa po niekoľkých rokoch rozhodnete investičné zlato predať, zo svojich 1000 eur budete mať možno 1100, 1200 eur. Teda, vaše úspory budú ešte väčšie a nebudú nijako dotknuté infláciou.

Kde si kúpiť zliatky a mince?

Pri kúpe investičného zlata dbajte na to, aby pochádzalo od overeného výrobcu. Výhodou je, že investičné zlato je oslobodené od 20 % DPH. Takúto výhodu napríklad striebro nemá. Čo sa týka výrobcov, tak na našom území sa najväčšej obľube tešia zliatky Argor Heraeus a zlaté mince Wiener Philharmoniker. Jeden zliatok alebo jedna minca môže mať hmotnosť aj 1 – 5 gramov, jedná sa tak o cenovo dostupnú investíciu, ktorú si môže dovoliť každý. Zlaté mince a zliatky zoženiete online, prípadne si ich môžete kúpiť aj v kamenných predajniach. Napríklad, na Dunajskej ulici 68 v Bratislave, prípadne v Dorn Office Center v Brne.

Publikované: 09. 11. 2021

Kategória: Financie

Autor: Denisa Koudelková