Nakupovanie pod radarom alebo Viete, čo znamená malé R v kruhu na výrobkoch?

Ak radi nakupujete a uprednostňujete značkové výrobky, pravdepodobne ste sa už stretli s označením výrobku, ktorý má za svojím logom popri názve aj veľké R v kruhu. Málokto sa však zamýšľa nad tým, na čo tento symbol vlastne slúži a čo znamená. Tí, ktorí sa o to zaujímajú hlbšie, zistia, že výrobok alebo služba s touto značkou sú chránené zákonom - ide o registrovanú ochrannú známku. Ich kopírovanie alebo napodobňovanie je preto zakázané a akékoľvek porušenie môže byť trestne stíhané. Ako takáto registrácia ochrannej známky funguje a kto má na ňu nárok?

Registrácia ochrannej známky pre všetkých

Ak vás zaujíma, ako získať takúto ochrannú známku, mali by ste vedieť, že ochrannú známku si môže zaregistrovať každý majiteľ/výrobca daného výrobku alebo služby. Ochrannou známkou môže byť akékoľvek grafické znázornenie, či už ide o logo, písmeno, obrázok, alebo dokonca tvar obalu, rôzne farebné kombinácie, dokonca aj krátke hudobné stvárnenie. Žiadosti o registráciu ochranných známok sa podávajú písomne a ich register vedie Úrad priemyselného vlastníctva, ktorý nielen zhromažďuje žiadosti a registruje registrácie, ale aj zabezpečuje, aby nedošlo k zámene ochrannej známky s inou alebo k dvojitej registrácii.

Ochranná známka - cena

Ak vás zaujíma, aká je cena ochrannej známky, na túto otázku nemožno odpovedať jednoznačne, pretože závisí od rozsahu územnej platnosti. Dá sa však povedať, že sa pohybuje rádovo v niekoľkých stovkách eur. Najlacnejšia je možnosť registrácie len pre Slovenskú republiku, kým registrácia pre celé územie Európskej únie je podstatne drahšia. Všetky krajiny však majú rovnakú dobu platnosti, a to 10 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa musíte zaregistrovať znova.

Služby, ktoré šetria čas a problémy

Rovnako ako všetky rôzne registrácie a zápisy, ani registrácia ochrannej známky nie je úplne jednoduchá, pretože si vyžaduje množstvo papierovačiek. Aj v tejto oblasti však v súčasnosti existuje množstvo spoločností, ktoré sa špecializujú na služby registrácie ochranných známok. Napríklad spoločnosť Patentoid poskytuje poradenstvo a kompletný servis súvisiaci s registráciou ochrannej známky a dokáže všetko vybaviť online bez jedinej osobnej návštevy. Vopred vám tiež oznámia, aké budú náklady na registráciu ochrannej známky, aby žiadateľ nebol nepríjemne prekvapený neočakávanými výdavkami. Takže keď pôjdete nabudúce nakupovať, bude vám jasné, čo znamená písmeno R v kruhu. A ak patríte k tým, ktorí sú hrdými vlastníkmi jedinečného výrobku alebo služby, určite neváhajte s registráciou ochrannej známky - či už si na registráciu vyberiete Patentoid, alebo sa spoľahnete na vlastné úsilie, investícia do registrácie ochrannej známky sa vám vždy oplatí.

Publikované: 29. 08. 2022

Kategória: Financie

Autor: Denisa Koudelková