Kožné choroby na verejných kúpaliskách: Hrozí aj vám!

Letná sezóna je síce tá tam, ale ani sa nenazdáme a príde ďalšia - a počas nej musíme čeliť vysokým teplotám. Skvelý spôsob, ako si spríjemniť horúce dni, je stráviť ich pri bazéne plnom vody. Majte sa však na pozore, pretože návštevu verejného kúpaliska môžete rýchlo ľutovať! InternetovýPoradce.cz pripomína, že by si ženy mali dať pozor predovšetkým na intímnu hygienu.

Ako to na kúpaliskách chodí?

Na kúpaliskách, ktoré majú povolenie na prevádzku, pravidelne prebieha dezinfekcia a výmena vody v bazéne. To neznamená, že všetky kúpaliská sú bezpečné a pri ich návšteve vám nič nehrozí. Stačí, keď je porušené niektoré z pravidiel prevádzky kúpalísk a voda môže byť razom znečistená. Za znečistenie kúpalisko často môžu aj samotní návštevníci. Tí neraz zabúdajú na základné pravidlá hygieny. Niektorí dokonca ignorujú aj fakt, že ich trápi prenosné choroby a pokojne obľúbené kúpalisko navštívi. V každom prípade je potrebné si uvedomiť, že aj napriek dôkladnému čisteniu a dezinfekcii vodných plôch je taká voda stále miestom vysokého výskytu rôznych mikroorganizmov.

Kožných ochorení sa zbavuje ťažko

Okrem menej závažných problémov, ako napríklad žalúdočné ťažkosti, zvracanie či hnačka, môžete na kúpalisku prísť ku kožným chorobám, ktoré už budete musieť riešiť návštevou lekára. Vo vode sa veľakrát vyskytujú kvasinky a huby zodpovedné za niekoľko druhov mykóz, z ktorých najčastejšie môžete chytiť pleseň nôh. Ide o hubovité ochorenie, ktoré okrem pokožky môže napadnúť napríklad aj nechty a prejavuje sa svrbením a začervenaním kože. Miestom nákazy nemusí byť iba voda v bazéne, ale prakticky všetky miesta na kúpalisku. Ďalším strašiakom sú bradavice, ktoré sú vysoko infekčné a majú dlhú inkubačnú dobu. Najmä deti sú náchylné na druh bradavíc nazývaný tiež moluská, ktoré sú vírusovým ochorením kože.

Ženy, majte sa na pozore ešte viac!

Medzi mykotické ochorenia patria aj vaginálna mykóza spôsobená premnožením kvasiniek. Počas kúpania v bazéne sú totiž intímne partie ženy vystavené nielen veľkému množstvu mikroorganizmov, ale aj rôznym chemikáliám a prípravkom na čistenie vôd. To môže zapríčiniť narušenie pH citlivých partií a vzniká tak väčšie šance ochorenia. Pri vaginálnej mykóze dochádza k nepríjemným prejavom choroby ako pálenie, svrbenie či výtok. K ľahšiemu vypuknutia ochorenia dopomáha najmä vlhkosť a tiež fakt, že ženy sú počas pobytu pri vode takmer celý deň oblečené v mokrých plavkách. Najlepšia je prevencia Pri návšteve kúpalísk buďte naozaj ostražité, aby ste na ich návštevu nemali zlé spomienky. Ak budete dodržiavať v rámci prevencie určité pravidlá, ľahšie sa ochránite pred rôznymi chorobami. Najzákladnejším pravidlom je umývanie si rúk po každej toalete. Dôležité je tiež ísť na toaletu v obuvi, nikdy nie bosý. Pri vstupoch do bazénov sa nachádzajú sprchy, tie používajte vždy pred aj po kúpaní. Ak je človek náchylnejší napríklad na kvasinkové ochorenia, je vhodné vymeniť si po odchode z bazéna mokrej plavky za suché. V neposlednom rade je dôležitý aj správny výber kúpalisko. Preverte si na internete či u blízkych a známych, aké skúsenosti s konkrétnym kúpaliskom majú.

Publikované: 10. 11. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková