Ako sa najesť zdravo, rýchlo a výdatne zároveň

V dnešnom uponáhľanom svete často nemáme dostatok času venovať pozornosť tomu, čo jeme. Pre telo je dôležité každé jedlo. Zvláštnu pozornosť si zasluhujú raňajky. Čo si dať, aby ste sa najedli chutne a stihli načas všetky ranné povinnosti?

Vyvážené raňajky

Raňajky sú štartom do nového dňa. Vynechanie ranného jedla môže viesť k únave, pocitu nedostatku energie, horšiemu sústredeniu a zhoršenej nálade. Vyštartovať do dňa bez jedla neprospieva ani žalúdku. Zvlášť, ak do neho v zhone nalejeme aspoň kávu. Takéto „stravovanie“ vedie k problémom so zvýšenou kyselinou. Spôsobuje tiež návaly hladu, ktoré končia prejedaním sa nezdravým jedlom. Životný štýl bez raňajok v dlhodobom dôsledku nepriaznivo vplýva na celé telo. Zvyšuje sa riziko nadváhy, cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb.

Řaňajková zmes, ktorá chutí

Raňajky by mali obsahovať sacharidy, bielkoviny aj tuky. Vhodné je zaradiť ovocie a zeleninu, celozrnné pečivo, kašu z celých zŕn alebo ovsené vločky. Podiel bielkovín môžu naplniť vajíčka, mliečne výrobky alebo rastlinné zdroje bielkovín, akými sú napríklad sója alebo sezam. Poslednou zložkou sú zdravé tuky. Tuky sú pre telo dôležité. Zdravé tuky nájdete v orechoch, mandliach, slnečnicových, tekvicových aj ľanových semenách. Všetky dôležité zložky pre telo obsahujú aj špeciálne raňajkové zmesi. Sú určené pre všetkých, ktorí sa chcú zdravo stravovať. Raňajková zmes by mala obsahovať vyvážený podiel všetkých živín. Plusom je rýchla a nenáročná príprava. Raňajková zmes vás zasýti a naplní energiou do nového dňa.

Vegetariánske raňajky

Vyvážené raňajky plné sacharidov, bielkovín, tukov a potrebných minerálov aj vitamínov si môžete dopriať aj keď nejete mäso a mäsové výrobky. Vegetariánske raňajky by mali obsahovať vhodné kombinácie strukovín, obilnín, orechov, ovocia a zeleniny, ktoré vám dodajú dostatok energie. Zdravá vegetariánska strava by tiež nemala obsahovať umelé prísady a chemické konzervanty. Na trhu nájdete vhodné zmesi aj pre prípravu vegetariánskych raňajok. Tak smelo do toho.

Publikované: 29. 01. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková