Meníte staré tenisky za nové? Využite naše užitočné rady pri ich výber

Ak ste sa tento rok rozhodli, že je na čase dať zbohom vašim starým športovým topánkam a chceli by ste sa rozhliadnuť po nových, prinášame vám zopár tipov, na ktoré by ste sa pri výbere mali zamerať.

Vyberajte tenisky navrhnuté pre konkrétnu aktivitu!

Najdôležitejšie je si uvedomiť, že nie všetky topánky sú určené na každú športovú aktivitu. Nevyberajte si podľa dizajnu, zamerajte sa v prvom rade na funkčnosť, aby ste si nespôsobili nepríjemnosti. Ak sa rozhodnete ísť behať, ale vlastníte iba tenisky, ktoré sú určené na bežnú chôdzu do mesta, neriskujte to. Okrem zdravotných rizík si môžete beh hneď znepríjemniť, pretože sa nemusíte cítiť komfortne.

Riaďte sa typom vášho chodidla!

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý by mal ovplyvniť váš výber, je jednoznačne typ vášho chodidla, ktorý sa líši výškou klenby. Môžete mať chodidlo s normálnou klenbou, s nízkou alebo vysokou klenbou a práve rozdielny typ chodidla spôsobuje, že sa každá noha správa pri behu či inej športovej aktivite rôzne. Je preto potrebné poznať vaše chodidlo, či netrpíte rôznymi anomáliami, ktoré ovplyvňujú, ako dopadáte na zem. Vtedy je dôležité rozlišovať, či potrebujete obuv, ktorá je dostatočne odpružená, či vám stačia bežné priemerné tenisky, určené pre typ chodidla s normálnou klenbou alebo budete potrebovať obuv s pevnou podrážkou, pretože vaša klenba je nízka.

Povrch terénu je rovnako dôležitý!

Výber obuvi musí rovnako závisieť od terénu, kam sa chystáte. Ak sa rozhodnete absolvovať turistiku v horách, kde vás neminie členitý terén, určite by ste nemali vyberať tenisky s hladkou podrážkou, ale naopak siahnuť po vysokej, pevnej obuvi, ktorá obopne členok a má protišmykovú podrážku. Ak si chcete ísť zabehať po tvrdom asfalte, musíte hľadať tenisky, ktoré sú ľahké, odpružené a ktoré chránia pred tvrdými dopadmi. Správna obuv je základ, nech sa chystáte kamkoľvek. Počasie síce svojou nepredvídateľnosťou aktuálne nedáva veľa možností na vonkajšie športové aktivity, ale jediné, čo vieme s vysokou pravdepodobnosťou zaručiť je, že snehu sa už určite tak ľahko nedočkáme, a preto by sme mali definitívne odložiť lyže, lyžiarky a lyžiarské palice do pivníc a mali by sme sa zamerať na dôkladnú prípravu všetkého, čo budeme využívať na letné športy.

Publikované: 27. 05. 2021

Kategória: Móda a krása

Autor: Denisa Koudelková