Neprepadajte panike z rakoviny prsníka

Rakovina prsníka je na Slovensku najčastejšie onkologické ochorenie u žien - každý rok u nás s touto chorobou bojuje tisícka žena.

Choroba ovplyvňuje život nie len samotných pacientok, ale aj ich partnerov, rodín a priateľov. Dobrá správa je, že liečba býva veľmi úspešná. V rámci európskych krajín patríme k tým s najnižšou úmrtnosťou na karcinóm prsníka. A to napriek tomu, že Slovenky vo veľkom podceňujú preventívne vyšetrenie.

Pokiaľ patríte medzi ženy s diagnózou rakoviny prsníka, je dôležité nenechať sa zlomiť. Zbavte sa čo najrýchlejšie strachov a čiernych myšlienok. Spýtajte sa svojho lekára na všetko, čo vás zaujíma. Hovorte s vašimi blízkymi alebo s psychológom o svojich pocitoch. Zadržiavané a potlačované emócie môžu prerásť v úzkostné stavy alebo aj v depresie. Pamätajte na to, že psychika a odhodlanie sa vyliečiť zohrávajú obrovskú úlohu.

Konzultujte so svojím lekárom výhody a nevýhody rôznych typov liečby a vyberte si tú, ktorá vás oslovuje. Úspech liečby závisí aj od toho, či sa s ňou dokážete stotožniť a plne dôverovať odborníkom.

Odhaľte karcinóm prsníka včas

Aby ste prípadný problém odhalili čo najskôr, venujte každý mesiac svojim prsiam starostlivosť. V priebehu samovyšetrenia najskôr pozorujte hrče, jamky, vťahovanie kože a akékoľvek ďalšie viditeľné zmeny. Pozorujte svoje prsia s rukami pozdĺž tela, za hlavou a upaženými. Potom krúživými pohybmi prehmatajte celé prsia, oblasť hrudníka od rebier až ku kľúčnej kosti i predlaktiu.

Ak si všimnete asymetriu alebo zmenu, neprepadajte panike a zamierte k lekárovi. Vo väčšine prípadov nejde o rakovinu.

Ak máte viac ako 45 rokov, nepodceňujte prevenciu a navštevujte najmenej raz za dva roky mamografické vyšetrenie, ktoré je hradené zo zdravotného poistenia.

Na bezplatné vyšetrenie majú nárok aj mladšie ženy, ktorým ho odporučí praktický lekár alebo gynekológ. Mamograf odhalí nádor aj vtedy, keď si ho ešte ani nemôžete nahmatať.

K včasnej detekcii nádoru môže u mladších žien viesť aj preferovanejšie ultrazvukové vyšetrenie prsníkov. Ak chcete mať istotu, že ste zdravá, môžete si vyšetrenie zaplatiť. Jeho cena sa pohybuje medzi 300 a 1000 českými korunami.

Vstrebať šok zo závažnej diagnózy nie je pre nikoho jednoduché. Niektoré pacientky si zlé správy radšej nechávajú pre seba, iným zase pomáha, keď svoje problémy môžu zdieľať so svojimi blízkymi.

Moderná protónová liečba

Protónové centrum v Prahe ponúka liečbu rakoviny protónovým žiarením, ktoré dokáže cieliť presne do miest, ktoré je potrebné ožiariť, a preto je šetrné k okolitým zdravým tkanivám.

Objednajte sa na vstupné vyšetrenie do Protonového centra, ktoré je zadarmo. Svoj stav a liečbu budete konzultovať s lekárom, ktorý starostlivo preštuduje vaše zdravotné dokumenty a posúdi, či je pre vás protónová liečba to pravé.

Protónová liečba je hradená zdravotnými poisťovňami. (pacient môže požiadať svoju ZP na Slovensku o udelenie súhlasu na liečbu v cudzine cez formulár S2) Osobný koordinátor, ktorý je každému pacientovi priradený po vstupnej konzultácii, zaisťuje všetku administratívu, dojednáva termíny vyšetrenia a je pacientovi k dispozícii po celú dobu liečby.

V Protonovom centre už liečbou prešlo takmer 450 pacientok s rakovinou prsníka. Protónová rádioterapia je ambulantná liečba, ktorá vo väčšine prípadov neovplyvní pacientov doterajší životný štýl. Liečba väčšinou trvá medzi 16 a 33 pracovnými dňami. „Našim klientom chceme poskytovať dokonalý servis na svetovej úrovni“, hovorí Andrea Pázstorová, hlavná lekárka na liečbu karcinómu prsníka v Protonovom centre.

Publikované: 10. 02. 2024

Kategória: Zdravie

Autor: Jana Tomanová