Porovnanie rodinných prídavkov na Slovensku a v Nemecku

Pri starostlivosti o dieťa pomôže každé euro navyše. Prídavky na deti sa v krajinách Európskej únie líšia – my si dnes porovnáme slovenské a nemecké.

Výška slovenských prídavkov

Prídavky na deti na Slovensku svojou sumou neohúria. Ide o jednotnú sumu pre každé dieťa, ktorá je v roku 2021 vo výške 25,50 € mesačne. Čo rodičov môže ešte potešiť, je bonus v mesiaci, kedy dieťa prvýkrát nastúpi do prvého ročníka základnej školy. Ide o jednorazovú dávku, ktorá sa pripočíta k mesačným prídavkom – v sume 104,76 €.

Výška nemeckých prídavkov

Prídavky na dieťa v Nemecku (tzv. Kindergeld) ako asi očakávate, sú o čosi vyššie. Ich výška sa pritom líši v závislosti od toho, o ktoré dieťa v poradí ide. Na prvé a druhé dieťa v roku 2021 dostanete 219 €, na tretie dieťa 225 € a na štvrté a každé ďalšie dieťa až 250 € mesačne. Aj v Nemecku rodičia majú nárok na bonusy navyše, napr. v roku 2020 aj 2021 to bol v súvislosti s pandémiou koronavírusu tzv. Kinderbonus, ktorý bol vyplácaný v jednorazových dávkach. V roku 2020 mohli rodičia dostať dokopy o 300 € naviac, v roku 2021 zatiaľ 150 €.

Môže Slovák poberať nemecké prídavky?

Pokiaľ aspoň jeden z rodičov pracuje v Nemecku a spĺňa ďalšie podmienky federálnej agentúry pre prácu, aj na slovenské deti možno poberať nemecké prídavky Kindergeld. Pokiaľ ich však poberáte aj na Slovensku, sú z výslednej výšky nemeckých odpočítané. Stále však ide o peknú sumu, o ktorú si môžete prilepšiť.

Ako požiadať o Kindergeld?

O nemecké rodinné prídavky môžete požiadať cez oficiálne nemecké portály, je však nutná dobrá znalosť nemčiny a schopnosť doložiť všetky potrebné doklady. Na nemecké prídavky sa však špecializujú aj slovenské firmy, ktoré vám ich vedia získať pohodlnejšie. Napríklad pomocou aplikácie Kindergeld.click o ne môžete požiadať jednoducho a z pohodlia domova. Aplikácia vám predbežne zistí, či máte na Kindergeld nárok, vyžiada od vás všetky potrebné dokumenty a prevedie vás celým procesom žiadosti zrozumiteľne a s vysvetlivkami.

Publikované: 30. 06. 2021

Kategória: Super tipy

Autor: Denisa Koudelková