Posteľné plachty: Vyznajte sa v materiáloch a vyberte si správne!

Základom každej pekne ustlanej postele je predovšetkým jej plachta. Posteľné plachty síce patria k tým menej dominantným častiam vašej postele, keďže sú zakryté vankúšmi a perinou, ich výber by ste však v žiadnom prípade nemali zanedbať.

Praktickosť alebo tradícia?

Určite nám dáte za pravdu, že napínacie plachty sú omnoho praktickejšie ako tie klasické bez gumičky a ich výmena je o niečo rýchlejšia. Čo však materiál plachty? Klasické posteľné obliečky sú obvykle vyrobené z kvalitnej bavlny bez zbytočných prísad a sú veľmi pevné. Práve preto sa aj v dnešnej dobe tešia veľkej popularite.

Jersey posteľné plachty sú stále obľúbené

Ak neobľubujete žehlenie a hľadáte plachty rôznych farieb, ktoré sa ľahko menia, sú tu pre vás jersey plachty. Ide o plachty zo 100% bavlny, ktoré sú na dotyk veľmi jemné, priedušné, dobre sajú vlhkosť a vyznačujú sa výbornou elasticitou. Navyše sú po obvode vybavené gumičkou, čo značne uľahčuje ich výmenu.

Okúste komfort a hebkosť froté plachty

S pojmom froté ste sa už určite stretli v prípade uterákov. Vedeli ste však, že existujú aj froté plachty? Tkanina z froté materiálu perfektne saje vlhkosť a je veľmi príjemná na dotyk. Vzhľadom na trojrozmernú štruktúru materiálu sú froté plachty vhodné skôr na chladnejšie obdobia, majú totiž značné hrejivé vlastnosti. Nakoniec tu máme ešte jedno veľké plus – froté nemusíte žehliť.

Cíťte sa ako v bavlnke vďaka plachte z mikroplyšu

Poznáte ten pocit, keď na noc vyvetráte v zime do prievanu a vašu spálňu zaplní mrazivý vzduchu? Rýchlo si ľahnete do postele, zababušíte sa do perín a trasúc sa čakáte, kým sa ohrejete. Čo tak obliecť na zimu vašu posteľ do mikroplyšu či mikroflanelu? Plachty mikroplyš sú také mäkučké, že ich pod sebou ani neucítite a mikrovlákno, z ktorého sú vyrobené, má výborné hrejivé a termoizolačné schopnosti. Mikrovlákno je zároveň veľmi jednoduché na údržbu a z vašej postele spraví to najútulnejšie miestečko. Nechajte sa rozmaznávať mikroplyšovou posteľou bielizňou. Ak vás láka mäkučký mikroplyš, zaobstarať si môžete aj obliečky z rovnakého materiálu! Výber posteľnej plachty by ste skutočne nemali zanedbať. Ide predsa o kvalitu vášho spánku a dobrý pocit. Pred výberom si povedzte, čo od plachty očakávate. Chcete plachtu, ktorá vás bude hriať alebo hľadáte plachtu na letné obdobie? Farby vyberajte s ohľadom na dizajn spálne a vašich obliečok.

Publikované: 23. 02. 2021 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková