Tip na podlahu: Aká podlahová krytina je vhodná do detskej izby?

Podlahová krytina, ktorú vyberiete do detskej izby, bude mať vplyv na prostredie ako také. To znamená, že by ste pred kúpou podlahy mali zvážiť, ako pocit a textúra ovplyvnia dieťa, aká kvalitná je podlaha a či sa do izby hodí po dizajnovej stránke.

Koberec – tradičná podlahová krytina

Meraný typ koberca je v detských izbách bežný. Má hneď niekoľko výhod - je mäkký, komfortný a príjemný na dotyk. Tlmí nárazy a pomáha predchádzať zraneniam. Čím hrubší koberec vyberiete, tým bude vyšší aj tlmiaci efekt. Netreba zabúdať ani na jeho tepelné a zvukové vlastnosti, koberce radia medzi dobré izolanty, čo určite oceníte vy aj vaši susedia. Samozrejme, aj koberce majú svoje negatíva – deti nie sú veľmi poriadkumilovné, a udržiavať koberec čistý, nemusí byť jednoduché. Preto by ste v žiadnom prípade nemali do detských izieb voliť svetlé farby. Koberec má tiež tendenciu zachytávať špinu a znižovať tak kvalitu vzduchu. Keď sa naň vyleje tekutina, a vy hneď nezareagujete, môžete čeliť aj problémom s plesňou.

Korková podlaha – unikátna voľna

Korok disponuje výhodami koberca, a zároveň neoplýva jeho negatívnymi vlastnosťami. Je mäkký a príjemný na došľap. Na výber máte hneď z niekoľkých vzorov. Korkové podlahy sú tiež antibakteriálne, odolné voči plesni a mikroorganizmom. Sú antistatické, odolávajú špine a prachu, vďaka čomu je čistejšia celá izba. Netreba zabúdať ani na nevýhody korku – korok je mäkký, preto môže veľmi ľahko poškodený a nie je tou správnou voľbou, ak máte doma väčšieho psa.

Vinylová podlaha – jedna z najodolnejších podlahových krytín

Vinylová podlaha nie je tak drahá, náročná na údržbu a je odolná voči vlhkosti a poškodeniam. Keďže vinyl nepatrí medzi prírodné produkty, nie je tak priaznivý pre prostredie a vzduch v izbe. Preto si dávajte pozor a nekupujte príliš lacné vinylové podlahy od nerenomovaných výrobcov. Tie totiž môžu do ovzdušia vylučovať toxíny aj po inštalácii.

Publikované: 29. 03. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková