Vaša veselá dovolenka na Orave

Orava je jednou z najkrajších oblastí Slovenska, známa svojou nádhernou prírodou, bohatou históriou a rôznorodými turistickými atrakciami. Tento región na severe Slovenska láka turistov svojimi malebnými prírodnými scenériami, tradičnou kultúrou a množstvom aktivít pre všetky vekové kategórie. Prečo je Orava takou obľúbenou destináciou? Poďme sa na to pozrieť.

Prírodné krásy lokality

Orava je rajom pre milovníkov prírody. V oblasti sa nachádza viacero chránených krajinných oblastí a národných parkov, vrátane Oravskej vrchoviny a Západných Tatier. Turisti môžu objavovať krásy hustých lesov, rozsiahlych lúk a malebných dolín. Populárne turistické trasy vedú cez Roháče, kde nájdete nádherné horské plesá a očarujúce výhľady. Pre tých, ktorí preferujú aktivity pri vode, je tu Oravská priehrada, ideálna na plávanie, člnkovanie a rybolov.

Historické a kultúrne pamiatky

Orava je bohatá na historické a kultúrne pamiatky. Dominantou regiónu je Oravský hrad, ktorý sa majestátne týči nad riekou Orava. Tento stredoveký hrad je jedným z najkrajších a najzachovalejších hradov na Slovensku, s fascinujúcou históriou, ktorá siaha až do 13. storočia. Návštevníci môžu preskúmať jeho početné miestnosti, veže a expozície venované histórii, archeológii a etnografii.

V dedinke Zuberec sa nachádza Múzeum oravskej dediny, kde môžete vidieť autentické tradičné stavby a zoznámiť sa so životom na Orave v minulosti. Folklórne festivaly vám ponúkajú príležitosť zažiť miestne tradície, hudbu a tance.

Aktivity a zážitky

Pre aktívnych turistov je Orava ideálnou destináciou. Cyklistické trasy, turistické chodníky a lyžiarske strediská poskytujú množstvo možností na športovanie počas celého roka. V zime sú obľúbené strediská ako Ski Park Kubínska hoľa a Ski Zuberec, ponúkajú výborné podmienky pre lyžovanie a snowboarding.

Letné mesiace ponúkajú množstvo adrenalínových zážitkov, ako je rafting na rieke Orava, paragliding nad krásnymi oravskými kopcami alebo horské túry po Roháčoch. Pre rodiny s deťmi sú tu tiež k dispozícii zábavné parky, aquaparky a lanové parky, ktoré zaručujú celodennú zábavu. Na Orave sa preto oplatí hľadať ubytovanie na viacero dní.

Raj pre hladné brušká

Oravská kuchyňa je plná tradičných jedál, ktoré potešia každého gurmána. Medzi miestne špeciality patria bryndzové halušky, kapustnica, pirohy a oškvarkové pagáče. V dedinských kolibách a reštauráciách môžete ochutnať pravú domácu kuchyňu pripravenú z miestnych surovín. Nezabudnuteľným zážitkom je aj návšteva lokálnych trhov, kde môžete ochutnať čerstvé syry, mliečne výrobky a domáce pečivo.

Výhodné ubytovanie na Orave

Objavte krásy Oravy na vlastné oči. Stačí v regióne pobudnúť pár dní, aby ste mali dostatok času lepšie ho spoznať. Výhodné ubytovanie na Orave hľadajte na stránkach fiemso.com. Tu si dovolenku rezervujete priamo u poskytovateľa ubytovania, a tak sa vyhnete zbytočným rezervačným poplatkom. Prehľadný filter vám umožní vybrať si termín dovolenky, charakter ubytovania, ale aj ďalšie špecifikácie (prítomnosť sauny, vírivky, kozuba, detského ihriska a pod.). Objednajte si letnú alebo zimnú dovolenku v apartmáne alebo na chate, kým vás iní nepredbehnú.  

Publikované: 29. 05. 2024

Kategória: Cestovanie

Autor: Zuzana Novotná