Viete, ako správne vetrať v dome?

Správne vetranie je mnohokrát podceňovanou záležitosťou. Avšak, pokiaľ ho zanedbávate, môžete si zbytočne komplikovať život. Na čo všetko si pri vetraní treba dávať pozor a ako vám v tomto smere dokáže pomôcť rekuperácia? Na to, aby ľudské telo dokázalo efektívne fungovať, potrebuje kyslík. Ak pracujete z domu a nedostatočne vetráte, môže sa vám stať, že nedokážete dobre rozmýšľať. Môžete sa cítiť unavene a na nič nemáte náladu. Avšak, sú tu aj iné riziká. V stojatom vzduchu, ktorý necirkuluje, sa veľmi dobre darí baktériám a plesniam. Práve preto sú slabo vetrané priestory citlivejšie na vznik plesní, ktorých sa následne len ťažko zbavíte. Plesne v kombinácii s baktériami sú pritom veľkým nebezpečenstvom pre ľudské zdravie. Správne vetranie pre zdravie by ste tak rozhodne nemali podceňovať.

Ako správne vetrať?

Vetrať by ste mali pravidelne, ideálne každú hodinu. Pred vetraním je však vhodné vypnúť kúrenie, aby nedochádzalo k energetickým stratám. Vetrať by ste mali krátko, ale intenzívne. To sa však často ľahko povie, ale ťažko vykoná. A práve tu sa k slovu dostáva rekuperácia. Čistý vzduch a rekuperácie sú pojmy, ktoré sa v dnešnej dobe spomínajú čoraz častejšie. Rekuperácia je zariadenie, ktoré sa stará o konštantnú výmenu vzduchu v domácnosti. Pozostáva z čerpadla, ktoré vháňa čerstvý vzduch do interiéru a odsáva starý, vydýchaný.

Benefity rekuperácie

Veľkou výhodou je, že rekuperácia nepúšťa do interiéru studený vzduch. Zimné vetranie sa tak zaobíde bez veľkých energetických strát. Naviac, rekuperácia beží neustále. Nemusíte teda myslieť na to, kedy otvoriť okno. Okná nemusíte otvárať vôbec, rekuperácia sa o všetko automaticky postará. Tak neváhajte a vetrajte moderne aj vy! Vybavte svoje bývanie efektívnou rekuperáciou a užívajte si všetky jej cenné benefity.

Publikované: 22. 11. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková