Zlatý dukátik do kolísky znamená hojnosť v živote

Sudičky chodia k novorodencom len v rozprávkach. Napriek tomu máte možnosť popriať novorodencovi, aby sa mu v živote vždy darilo a nikdy nepoznal núdzu. Symbolicky sa toto prianie v minulosti utvrdzovalo tým, že sa dieťatku dával do kolísky zlatý dukát. Tradícia existovala aj na Slovensku. Časom sa zmenili peniaze a kúzlo vymizlo. Dnes sa však tento zvyk opäť vracia.

Zlato ako symbol aj investícia

Už Ježiškovi venovali traja mudrci z Východu mimo iné zlato. V jeho prípade síce symbolizovalo kráľovský pôvod, napriek tomu sa tento zvyk v pozmenenej forme objavil aj v ľudových tradíciách. Tie sa dnes vracajú. Dieťatku nemusíte venovať žiadny bezcenný symbol. Pražská mincovňavydáva zlaté dukáty s motívom narodenia dieťatka. Ide o skutočne hodnotné mince z rýdzeho zlata, ktoré sú investičné, a dajú sa kedykoľvek speňažiť. Mince sa predávajú za 5800 Kč, ale ich cena sa mení podľa toho, ako rastie cena zlata. A tá už niekoľko rokov rastie. Do 18. narodenín novorodenca bude omnoho vyššia, do tridsiatky pravdepodobne ešte vyššia. Odborníci na investície predpokladajú ďalší rast ceny zlata a zlato sa pokladá za jednu z najlepších a najistejších investícií vôbec.

Kde kúpiť zlaté mince do kolísky?

Zlaté mince do kolísky sa dajú kúpiť v bratislavskej predaji na adrese Dunajská ul. 68. Ale tiež v e-shope Zlate-mince.cz. Nemusíte sa báť nechať si takto hodnotný darček poslať poštou. Je bezpečne zabalený a poistený proti poškodeniu aj strate.

Motívov je niekoľko

Zlaté mince k narodeniu dieťatka majú niekoľko motívov. Nájdete na nich bábätko v perinke, cumlík, alebo bociana a vranu v origami dizajne. Práve tento posledný motív je dlhodobo najžiadanejším. Každé minca má vyrazený rok, ktorý by mal byť rovnaký s rokom narodenia dieťatka. Pokiaľ sa rozhodnete dieťa obdarovať dodatočne, alebo dať mincu aj staršiemu súrodencovi, je to možné. Zlaté dukáty sa totiž dajú kúpiť aj so staršími rokmi. K dispozícii sú roky 2003 až 2018.

Publikované: 20. 11. 2018

Kategória: Rodina a vzťahy

Autor: Denisa Koudelková