Viete, čo je cystoskopia a kedy je potrebná?

Cystoskopia je vyšetrenie močového mechúra a dolných močových ciest pomocou tenkého, ohybného nástroja nazývaného cystoskop. Cystoskopiu možno použiť na diagnostiku rôznych ochorení vrátane infekcií močových ciest, rakoviny močového mechúra a kameňov v močovom mechúre.

Kedy a prečo je potrebná?

Ako prebieha cystoskopické vyšetrenie

Odborné cystoskopické vyšetrenie prebieha tak, že sa cystoskop zavádza do močovej trubice a následne sa zavedie do močového mechúra. Cystoskop je napojený na kameru, ktorá sa používa na zobrazenie močového mechúra a okolitých štruktúr, ako sú močovody a prostata.

Tento postup umožňuje urológovi prezrieť sliznicu močového mechúra a jeho okolité štruktúry, čo sa môže použiť na diagnostiku širokého spektra ochorení. Okrem iného sa videocystoskopia používa na zistenie zúženia močovej trubice alebo prítomnosti cudzieho telesa v močovom mechúre. Vhodná je aj na diagnostiku iných ochorení močového mechúra ako je intersticiálna cystitída a hyperaktívny močový mechúr.

Cystoskopia je rýchla a bezbolestná

Cystoskopia sa zvyčajne vykonáva ambulantne a zákrok trvá menej ako 30 minút. Zvyčajne nie je potrebná anestézia, hoci niektorí pacienti si môžu vybrať lokálne anestetikum na zníženie nepríjemných pocitov. Vo všeobecnosti je cystoskopia bezpečný a účinný zákrok. Ako pri každom lekárskom zákroku však existujú potenciálne riziká, ako napríklad infekcia alebo krvácanie. Viac informácií o konkrétnych rizikách spojených s cystoskopiou vám poskytne váš lekár.

Cystoskopia sa odporúča pri podozrení na zápal močového mechúra, výskyt krvi v moči, podozrenie na močové kamene, pri problémoch s prostatou alebo podozrení na nádorové ochorenie. V rámci urológie sa používa aj špeciálna rázová vlna, ktorá je účinná pri liečbe syndrómu chronickej panvovej bolesti, plastickej indurácie penisu ako aj erektilnej dysfunkcie.

Publikované: 30. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Jana Tomanová