Ako začať žiť udržateľnejšie?

Tak ako každá zmena životného štýlu, aj udržateľnosť by do tvojho života mala vstúpiť postupne a nenásilne.

Žiť udržateľne neznamená smrdieť, pretože nepoužívaš chémiou nasýtené dezodoranty. Nie je to ani strata tvojho osobnitného štýlu, pretože miestny second hand nemá blúzku vo farbe, ktorá bude moderná najbližšie dva mesiace.

Udržateľnosť je životný štýl

Ak si sa už niekedy v živote snažil o zmenu vo svojom živote určite vieš, že chcieť je síce krásne, ale nestačí.

Odhodlať sa k prvému kroku je niekedy to najťažšie a potom to už ide ako po masle. Je to ako s behaním. Prvý deň si myslíš, že umrieš po prvom kilometri a o pol roka zvládneš s úsmevom aj päť.

Na začiatok si spíš zoznam, čoho sa vieš vo svojom živote zbaviť “bezbolestne”. Napríklad plastové vrecká na ovocie a zeleninu v supermarkete. Ich plátené varianty zoženieš takmer v každom obchode.

Alebo také víkendové nakupovanie. Nedokážeš si pomôcť a lacné oblečenie z výpredaja pravidelne skončí v tvojej skrini? Možno len stačí vyhýbať sa nákupným centrám a ošiaľom.

Víkend strávený s rodinou alebo priateľmi v prírode je nielen hodnotnejšie strávený voľný čas. Navyše ušetríš peniaze za zbytočnosti.

TIP

Ak ťa najbližšie chytí nákupná horúčka, klikni na značkový second hand online. Zoženieš tam originálne kúsky za skvelé ceny a štýlové a aj upcyklované modely, ktoré inde nezoženieš. Sú to totiž prešité kúsky oblečenia, ktorým šikovné ruky vdýchli nový život. To musíš vidieť!

Jedlo naše každodenné

Jesť sa musí každý deň, ale mohlo by sa to robiť aj ekologickejšie. Nie, nemusíš sa hneď zajtra stať vegánom, aby si zachránil planétu.

Na začiatok úplne postačí, ak si na zabalenie jedla budeš brávať vlastnú nádobu namiesto jednorázových plastových obalov, ktoré používajú reštaurácie.

Máš svoju obľúbenú kaviareň, z ktorej si pravidelne brávaš kávu so sebou? Zaobstaraj si vlastný štýlový termohrnček na kávu a nechaj si kávu pripraviť priamo do neho.

Pani za pultom bude na začiatku možno trochu zaskočená, ale ver, že po čase si zvykne a možno svojím prístupom inšpiruješ k zmene aj svoje okolie.

Začať žiť udržateľnejšie nemá byť trestom za tvoje doterajšie hriechy spáchané na planéte. Má to byť príjemná a inšpiratívna zmena k zdravšiemu životu Teba a tvojej rodiny.

Publikované: 03. 02. 2021

Kategória: Lifestyle

Autor: Denisa Koudelková