Káva v tehotenstve a dojčení: čo by ste mali vedieť?

Káva je obľúbeným nápojom mnohých ľudí na celom svete. Je to zdroj kofeínu, ktorý má povzbudzujúce účinky na náladu a energiu. Čo však v prípade tehotných žien a žien, ktoré dojčia? Môžu si dovoliť kávu, alebo je lepšie ju vynechať? Káva v tehotenstve je bezpečná, ak sa konzumuje v miernych množstvách. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) klasifikuje kofeín ako látku s pravdepodobne malým karcinogénnym rizikom pre ľudí. Tehotné ženy by mali obmedziť svoj príjem kofeínu na 200 miligramov denne alebo menej. To zodpovedá približne dvom šálkam kávy s kofeínom alebo štyrom šálkam čaju.

Bezkofeínová káva

Bezkofeínová káva je dobrou alternatívou pre tehotné ženy, ktoré si chcú vychutnať chuť kávy bez rizika nadmerného príjmu kofeínu. Bezkofeínová káva sa vyrába tak, že sa z kávových zŕn odstráni kofeín. Existuje niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť, napríklad pomocou chemikálií alebo špeciálnych procesov spracovania.

Kofeín vs. teín

Kofein a teín sú stimulanty, ktoré sa nachádzajú v káve a čaji. Kofeín je v káve prítomný v oveľa väčších množstvách ako teín v čaji. Vedci sa domnievajú, že kofeín môže prechádzať placentou a dostať sa do krvného obehu plodu. Teín sa však do krvného obehu plodu dostáva v oveľa menších množstvách.

Káva počas dojčenia

Káva počas dojčenia je bezpečná, ak sa konzumuje v miernych množstvách. V štúdiách sa nezistilo, že by kofeín v materskom mlieku mal akýkoľvek negatívny vplyv na dojčené dieťa. Dieťa prijíma približne 0,2% kofeínu, ktorý matka vypije. To znamená, že ak matka vypije jednu šálku kávy s kofeínom, dieťa dostane približne 2 miligramy kofeínu.

Káva v tehotenstve a dojčení je bezpečná, ak sa konzumuje v miernych množstvách. Tehotné ženy a ženy, ktoré dojčia, by však mali obmedziť svoj príjem kofeínu na 200 miligramov denne alebo menej.

Okrem kofeínu je dôležité mať na pamäti aj iné látky, ktoré sa môžu nachádzať v káve. Napríklad káva môže obsahovať pesticídy, ktoré môžu byť škodlivé pre plod. Preto je dôležité kupovať kávu od dôveryhodného dodávateľa.

Ak ste tehotná alebo dojčíte, je najlepšie sa poradiť so svojím lekárom o tom, koľko kofeínu je pre vás bezpečné. Ak chcete piť kávu, vyberte si bezkofeínovú.

Publikované: 10. 10. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Adéla Nováková