Kvalitná sauna svojpomocne? Skutočne sa to dá!

Ak vaša rodina obľubuje saunovanie, možno ste uvažovali o inštalácii vlastnej sauny do domu alebo dokonca bytu. Stavby sauny svojpomocne rozhodne nie je nemožná, práve naopak – s pár dobrými tipmi ju zvládnete aj vy! Sauna prináša ľudskému telu veľa pozitívnych zdravotných účinkov, no najmä kvalitný relax a pôžitok. Aby ste za saunou nemuseli vždy […]

Ak vaša rodina obľubuje saunovanie, možno ste uvažovali o inštalácii vlastnej sauny do domu alebo dokonca bytu. Stavby sauny svojpomocne rozhodne nie je nemožná, práve naopak – s pár dobrými tipmi ju zvládnete aj vy!

Sauna prináša ľudskému telu veľa pozitívnych zdravotných účinkov, no najmä kvalitný relax a pôžitok. Aby ste za saunou nemuseli vždy niekam dochádzať, môžete si ju vybudovať aj doma. Samozrejme, jednoduchším riešením je stavba sauny v priestoroch rodinného domu, no vylúčená nie je ani stavba sauny v byte, samozrejme, za predpokladu, že priestory bytu spĺňajú niekoľko základných kritérií. V prvom rade budete potrebovať dostatočne veľkú miestnosť. Pre priemernú 4-člennú rodinu postačí plocha sauny okolo 2,5 – 3 m². Platí, že saunu by ste mali budovať v takej časti bytu alebo domu, aby aspoň jedna jej stena bola vonkajšia. To pomôže k zaisteniu dobrého odvetrávania, naviac by v jednej stene sauny malo byť zabudované okno, ktoré tiež pomôže vetraniu sauny. Dimenzie sauny je potrebné prispôsobiť laviciam, na ktorých budete sedieť a vyhradiť treba aj priestor na saunovú pec, ktorá je srdcom sauny.

Materiály sú základ

Na to, aby sauna efektívne pracovala, je potrebné jej steny a zariadenie vyhotoviť z kvalitných materiálov, ktoré sú určené na použitie v saunách. Odpoveď na otázku, ako postaviť saunu, tak znie – vnútorné steny sauny by mali byť obložené kvalitným drevom, ktoré je odolné voči veľkým horúčavám. Teplotami sauny sa nesmie poškodiť a zároveň sa nesmie príliš rozhorúčiť, aby ste sa ho mohli bez problémov dotknúť. Na obloženie sauny sa tak používa kvalitne vysušené drevo severských ihličnanov alebo lipové drevo. Z kvalitného dreva musia byť, samozrejme, vyrobené aj lavice. Myslieť treba na to, že drevo na výrobu lavíc a stien nesmie byť impregnované ani natreté. Steny sauny je následne potrebné izolovať hliníkovou fóliou a minerálnou vlnou, ktoré zabránia únikom pár. Následne už zostáva len osadiť saunovú pec – platí pravidlo, že na meter kubický priestorov sauny je potrebný 1 kW výkonu saunovej pece. Vyberať môžete elektrické saunové pece alebo saunové pece na elektrickú energiu. Držíme palce pri zariaďovaní vašej ideálnej súkromnej sauny!

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.