Kolagén a ako si vybrať ten správny výživový doplnok?

Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorú potrebujeme na to, aby spájala bunky tkanív, kostí a šliach. Ide o základnú stavebnú bielkovinu, ktorá sa nachádza v chrupavkách kĺbov a tvorí asi 75% našej pokožky. Môžeme ho pokojne označiť za lepiacu hmotu tela živých organizmov. Práve ona pomáha držať pohromade naše telo vďaka svojej jedinečnej pevnej štruktúre skladajúcej sa z troch proteínových reťazcov stočených do špirálovitého tvaru.

Ako si vybrať vhodný kolagén?

Kolagén potrebujeme nielen pre zdravý pohybový aparát, ale aj kvôli našej zdravej pokožke, imunitnému systému a nervovému systému. Tiež posilňuje kosti, takže je vhodný pre ženy, ktoré sú v menopauze ohrozené rednutím kostí čiže osteoporózou. O užitočnosti a nevyhnutnosti kolagénu sa stále viac zaujíma nielen farmaceutický sektor, ale aj kozmetický priemysel. Môžete nájsť množstvo výživových doplnkov, ktoré podporujú známe osobnosti a nabádajú nás k ich nákupu. Avšak je veľmi dôležité vybrať správny výživový doplnok s optimálnou dennou dávkou a mierou vstrebateľnosti. Než si vyberte, určite sa zamerajte na niekoľko aspektov.
  • Určite chcite vedieť čo najviac o pôvode výživového doplnku. Pokiaľ si vyberte produkt od certifikovanej spoločnosti vo farmaceutickom priemysle, budete mať istotu kvality, účinku i zdravotnej nezávadnosti. Často má za sebou dlhý výskum, patentované vzorce alebo špecializáciu v oblasti ortopédie a zdravia pohybového aparátu, takže zabezpečí optimálnu koncepciu a využiteľnosť kolagénu. Síce viac stoja, ale sú najkvalitnejšie.
  • Zaujímať by vás mala aj miera vstrebateľnosti kolagénu. Tá stúpa v spojitosti s niektorými obsiahnutými látkami v produkte, napr. s vitamínom C. Ten zvyšuje nielen vstrebateľnosť, ale aj tvorbu kolagénu.
  • V neposlednom rade sa zamerajte na stráviteľnosť kolagénu. Hydrolyzovaný kolagén rozložený na peptidy príhodného pôvodu, napr. hovädzie, je naším telom najlepšie využiteľný, nezaťažuje tráviaci trakt a nezanecháva pachuť v ústach.
K najkvalitnejším a všetko vyššie uvedené spĺňajúcim patrí hydrolizovaný kolagén – Cartylis od švajčiarskej farmaceutickej spoločnosti Aptissen S.A. Sú s ním spokojní ľudia po celom svete, a budete isto spokojní aj vy.

Publikované: 27. 02. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková