S dieťaťom je treba na prvú zubnú prehliadku vyraziť najneskôr v jeho dvoch rokoch

Názory na to, kedy ísť po prvý raz s dieťaťom k zubárovi sa líšia. Niekto doporučuje prvú návštevu už po prerezaní prvého zúbku, čo môže byť už v šiestich mesiacoch. To je ale obvykle zbytočné. V dvoch rokoch už má dieťa prerezanú väčšinu zúbkov a je dobré dieťaťu nájsť jeho detského zubára, ukázať mu ordináciu a urobiť prvú preventívnu prehliadku zúbkov. Aj keď sa vám zdá, že ma vaše dieťa zúbky v poriadku, je návšteva detskej zubnej ordinácie vhodná. Lekár vie samozrejme lepšie než laik posúdiť stav zúbkov. Dostanete dobré rady, ako sa o detské zúbky starať a čo si u zúbkov všímať. Pre dieťa je ale dôležité predovšetkým to, že so zubným lekárom a zubnou ordináciou príde do styku po prvé pri úplne bezbolestnom zákroku – pri jednoduchej preventívnej prehliadke. Detský zubár nesmie byť pre deti strašiak, avšak to znamená budovať dôveru k lekárovi už od najmladších rokov.

S prípravou na návštevu zubára začnite už doma

Dieťa by ste už od dojčenského veku mali pripravovať na návštevu zubára. Učte dieťa otvoriť ústa a nechať vás pozrieť sa mu na zúbky. Nie je to vôbec samozrejmé a mnoho detí nechce do svojich úst pustiť ani vlastných rodičov. V dojčenskom veku dieťaťu masírujte ďasná prstom alebo špeciálnym náprstkom pri prerezávaní prvých zúbkov. Prvé zúbky potom čistite jemnou handričkou natiahnutou na prst. Všetky tieto drobné spolupráce s dieťaťom vedú následne k bezproblémovejším návštevám zubného lekára a k spolupráci detského pacienta so stomatológom. Už od jedného roku veďte dieťa k čisteniu zúbkov. Samo si ešte dlho zúbky nevyčisti. Zubnú kefku iba hryzie. Nebráňte mu v tom. Na konci mu však zúbky jeho kefkou pomôžte dočistiť. Aj toto je nielen hygienickým úkonom, ale taktiež pomôckou k následnej návšteve zubára.

Chystáte sa prvý krát k zubárovi? Dieťa na to patrične pripravte

Určite nie je dobré dieťa postrčiť za dvere ordinácie a tie za ním zavrieť. Z návštevy detskej stomatologickej ordinácie urobte zážitok. S potomkom o nej dopredu hovorte. Popíšte mu ordináciu, doktora, aj to, čo ho v ordinácii čaká. Nacvičte si doma otvorenie úst a ukážte si, ako sa bude doktor pozerať zrkadielkom na zúbky a ako si bude overovať ich zdravie. Dobre pripravené dieťa sa návštevy zubára nebojí. Práve v detstve však dokážu vznikať fóbie zo zubného ošetrenia. Je na vás im zabrániť vhodnou prípravou dieťaťa, ale aj výberom dobrého ošetrujúceho lekára a vhodného stomatologického zariadenia.

Nájdite si vhodného rodinného stomatológa

Najlepším riešením je rodinný stomatológ, ktorý poskytuje ošetrenie rodičom aj deťom. Také zariadením je košický Happy Dent sídliaci na 4. poschodí Aupark Tower – Medicínske Centrum. Informácie o službách aj kontaktný formulár nájdete na webových stránkach zariadenia Stomatologiaaupark.skStomatologické zariadenie poskytuje starostlivosť pre všetkých členov rodiny nezávisle od veku. Výkony aj preventívne prehliadky tak máte možnosť realizovať v spoločnom termíne. Zubní lekári zariadenia majú bohaté skúsenosti s ošetrovaním detských pacientov.

Publikované: 17. 05. 2019

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková