Odborníci očakávajú nárast cien havarijného poistenia a povinného zmluvného poistenia. Na koľko vás prídu v roku 2023?

Podľa údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov z novembra minulého roka rástla výška poistného za povinné zmluvné poistenie nižším tempom, než tomu bolo v roku predchádzajúcom. Priemerná cena povinného zmluvného poistenia tak zakotvila na sume kolem 100 eur. Aký bude vývoj na tento rok a kde sa môžete poistiť najlacnejšie?

Na nižšom raste cien za povinné zmluvné poistenie sa čiastočne podpísala aj jarná vlna pandémie koronavírusu, kedy mali vládne opatrenia za následok menší pohyb obyvateľov, a tým krátkodobo klesli škodové udalosti. To sa však týkalo len mesiacov marca a apríla, v ostatných mesiacoch už nedochádzalo k výrazným výkyvom. Na druhú stranu, priemerná škoda na majetku vzrástla o 5,2%, čo je oi. dané aj zvyšujúcou sa cenou práce v autoservisoch, rastúcou cenou náhradných dielov, ale aj sofistikovanejšou technikou, ktorá je pri opravách používaná a ktorá je čím ďalej drahšia. Naďalej sa tak prehlbuje priepasť medzi sumou za poistenie a výškou škôd, čo môže mať za následok jediné, a to je zdraženie nielen povinného zmluvného poistenia, ale aj havarijného poistenia.

Ceny povinného zmluvného poistenia sa pritom počítajú na objem budúcich škôd, ktoré nastanú počas trvania poistenia so všetkými rizikami, ktoré z toho vyplývajú. Je tak nutné sledovať pretrvávajúcu vysokú infláciu u majetkových i zdravotných škôd. Poisťovne navyše

musia pri kalkulácii poistného postupovať proaktívne. Nemôžu tak napríklad znížiť poistné na základe prechodného poklesu škôd. Naopak ich cieľom je zabezpečiť postačitelnosť poistného aj v prípade, že počet a objem riešených škôd skokovo vzrastie.

Pravdepodobne sa tak počas tohto roka dočkáme plošného zdraženia oboch poistných produktov, nemalo by sa však jednať o žiadne závratné sumy. Navyše, stále existuje veľa spôsobov, ktorými možno ceny povinného zmluvného poistenia aj havarijného poistenia o niečo málo znížiť.

Najdôležitejšie je pri dojednaní poistenia mať prehľad o ponukách na slovenskom trhu. Ceny poistných produktov sa totiž môžu líšiť o desiatky eur. Oplatí sa tak ponuky porovnať prehľadne online, vďaka čomu si môžete vybrať to najlacnejšie povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie či kombináciu oboch poistení. Túto službu ponúka internetový porovnávač poistenie Klik.sk. Ten garantuje najlepšie ceny za povinné zmluvné poistenie pre dobrého vodiča a ponúka rýchle a prehľadné porovnanie všetkých popredných poisťovní pôsobiacich na slovenskom trhu. Stačí len zadať základné údaje o poistníkovi a vozidle a behom pár sekúnd máte k dispozícii na mieru šité ponuky poisťovní.

Ten istý postup platí aj pri uzavretí havarijného poistenia alebo v prípade komplexného poistenia vozidla. Vo všetkých prípadoch však môžete cenu poistenia ovplyvniť ako najazdenými bonusmi, tak elimináciou niektorých pripoistení, ktoré pre vašu osobu považujete za zbytočné. Na webe Klik.sk potom môžete samotné poistenie aj uzavrieť, a to bez toho, aby ste museli poistnú zmluvu podpisovať a posielať späť. Tento druh poistenia online je totiž upravený občianskym zákonníkom a akceptácia zmluvy môže prebehnúť na diaľku len tým, že zaplatíte poistné v riadnom termíne. Všetky dokumenty sú potom zaslané obratom na e-mail a napríklad zelená karta je navyše aj zaslaná poštou na uvedenú adresu. Celý proces je tak maximálne efektívny a poistená osoba tak môže prakticky ihneď vyraziť na cesty.

Publikované: 31. 01. 2023

Kategória: Financie

Autor: Denisa Koudelková