Prenájom – ako vybrať vhodný byt

Mladí ľudia čoraz častejšie riešia otázku bývania keď sa chcú osamostatniť od rodičov alebo keď si zakladajú rodinu. Nové bývanie hľadajú aj ľudia, ktorí dochádzajú do práce na týždňovky alebo študenti, ktorí nechcú bývať na internáte. Pre hľadanie nového bytu je množstvo dôvodov. Na správnom výbere si ale dajte záležať.

Kúpiť či prenajať

Bytov na predaj je v každom meste dostatok. Ak si zakladáte rodinu je lepšie si byt kúpiť. Keďže ide o dosť vysokú investíciu na jeho výbere si dajte záležať. 2i byt na predaj v Jégého aleji je novostavba, ktorá si investovanie do rekonštrukcie nebude žiadať. Staršie byty vás vyjdú síce lacnejšie, ale to čo ušetríte pri ich kúpe investujete do rekonštrukcie.

Pokiaľ rodinu nezakladáte a len sa chcete osamostatniť môžete si vyskúšať bývanie v podnájme. Týmto spôsobom rieši bývanie takmer každý človek, ktorý sa chce osamostatniť. Ani výber vhodného podnájmu nie je jednoduchý.

Ako vybrať vhodný prenájom?

Cena

Pri výbere vhodného prenájmu sa ako prvé orientujte podľa ceny. Dobre si premyslite, koľko môžete mesačne platiť za prenájom bez toho aby ste si museli požičiavať peniaze na bývanie. Ak už máte určenú sumu, ktorú ste ochotní alebo schopní zaplatiť môžete prejsť k ďalšiemu bodu.


Lokalita

Lokalita a cena spolu súvisia. V lukratívnych lokalitách je cena prenájmu oveľa vyššia ako v okrajových častiach mesta. Ak vám nevadí dochádzať do mesta alebo práce z väčšej vzdialenosti môžete na prenájme aj ušetriť. Pokiaľ ale máte deti je dobré vybrať si podnájom, v ktorého blízkosti bude škola, škôlka, detské ihriská,...

Rozloha

Rozdiel medzi jedno a štvorizbovým bytom nie je len v rozlohe ale aj v cene, ktorú budete za jeho prenájom platiť. Pokiaľ chcete ušetriť prenajmite si byt s menšou rozlohou. Ak máte rodinu bude pre vás výhodnejšie zaobstarať si viac izbový byt, aby mal každý člen rodiny dostatok priestoru.

Ak vaše nároky na prenájom nie sú prehnané môžete si nájsť bývanie, ktoré vás nebude stáť veľa. Vplyv na cenu bytu má ako rozloha tak aj lokalita. Skôr ako podpíšete zmluvu o prenájme si nezabudnite byt osobne prezrieť. Pokiaľ z neho nebudete mať dobrý pocit neberte ho a obzrite sa radšej po inom.

Publikované: 27. 06. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Adéla Nováková