Rodičovský príspevok z Nemecka – môžete ho získať aj vy?

Nie je žiadnym tajomstvom, že životná úroveň je v Nemecku vyššia ako na Slovensku. A to sa týka aj rozličných príspevkov. Jedným z nich je rodičovský príspevok, ktorý sa v nemčine označuje ako Elterngeld. Ako ho môžete získať aj vy? Pokiaľ chcete ako rodič na materskej dovolenke, ktorý nepracuje a stará sa o novo-narodené dieťa získať rodičovský príspevok z Nemecka, ideálne by ste o neho mali požiadať vtedy, keď má váš potomok 3 mesiace. Totižto, tento príspevok je vyplácaný aj spätne. Avšak, maximálne do doby 3 mesiacov. Pokiaľ by ste o neho žiadali neskôr, zbytočne by ste sa ukrátili o niekoľko stoviek eur. Samozrejme, na to, aby ste mohli o Elterngeld požiadať aj vy, musíte nemeckým úradom predložiť niekoľko potrebných dokumentov, ktoré preukazujú váš nárok na tento príspevok. Medzi tieto dokumenty patrí napríklad rodný list dieťaťa či pracovná zmluva.

Aká je výška rodičovského príspevku z Nemecka?

Výška rodičovského príspevku z Nemecka začína na sume 300 €, ktorá je platná pre rodičov, ktorí nie sú zamestnaní. Avšak, za určitých okolností môže dosiahnuť až 1800 €! Teda, pokiaľ spĺňate kritériá na získanie Elterngeld, túto možnosť sa rozhodne oplatí využiť. Dokážete si tak totižto výrazne zvýšiť kvalitu života.

Máte nárok na Elterngeld aj vy?

Zistiť, či máte aj vy nárok na rodičovský príspevok z Nemecka, môže byť pri svojpomocnom vyhodnocovaní informácií zdĺhavé. Práve preto sa v tomto smere oplatí obrátiť na profesionálov. Napríklad, na TJ-Legal. Odborníci dokážu jednoducho zistiť, či na tento príspevok máte nárok, respektíve, v akej výške by mohol byť. No nielen to. Rovno vám pomôžu vybaviť celú dokumentáciu, aby ste ho mohli získať. Výrazne vám tak ušetria čas, ktorý môžete radšej venovať veciam, na ktorých skutočne záleží. Napríklad, vašej rodine.

Publikované: 22. 12. 2021 / Aktualizované: 25. 06. 2023

Kategória: Financie

Autor: Denisa Koudelková