Vykurujme ekologicky: Aké sú výhody drevených brikiet?

Drevené brikety sa dostali na výslnie a sú používané na vykurovanie v domácnostiach po celom svete. Domácnosti, ktoré si uvedomujú ich výhody a ekologickú stránku, vymenili iné metódy vykurovania za alternatívny spôsob – brikety.

Brikety verzus drevo

Hoci sa výhrevnosť oboch typov pohybuje na približne rovnakej úrovni, materiály sa líšia svojou vlhkosťou. Drevo sa vo všeobecnosti predáva s vyššou vlhkosťou, ktorá sa pohybuje okolo 20 %. Aj keď sa navonok javí ako suché, v samom strede je vlhkosť o čosi vyššia. Zásoby dreva teda musia byť o niečo vyššie ako zásoby brikiet, keďže je v konečnom dôsledku menej výhrevné, a počas zimnej sezóny teda spotrebujete viac materiálu. Ďalším aspektom na zváženie je samotné skladovanie. Drevo vyžaduje viac priestoru na skladovanie - nielen kvôli množstvu, ktorého si musíte zadovážiť viac, ale tiež pre svoju objemovú hmotnosť, ktorá sa pri mäkkom dreve pohybuje od 400 až 600 kg/m3 a pri tvrdých drevinách zas v hodnotách 650 – 800 kg/m3Drevené brikety naopak dosahujú objemovú hmotnosť až 1000 – 1100 kg/m3, vďaka čomu vám v podstate stačí aj o polovicu menší skladovací priestor.

Aké sú ďalšie výhody brikiet?

1. Brikety horia dlhodobo a rovnomerne, hlavne vďaka svojej nízkej vlhkosti. 2. Nezanechávajú veľa popola. 3. Popol z brikiet má ďalšie využitie, môžete ho použiť ako hnojivo v záhradke. 4. Ide o ekologický materiál, čo do samotných emisií, ktoré neznečisťujú životné prostredie a ovzdušie ako ostatné vykurovacie materiály, tak aj kvôli skutočnosti, že brikety sú vyrábané z odpadových látok – pilín, a teda vedľajšieho produktu drevospracujúceho priemyslu, ktorý by ináč nenašiel využitie. 5. Nie sú náročné na skladovanie ani manipuláciu. Netreba ich nijako pripravovať, štiepiť ani sušiť pred použitím. Siahnuť môžete aj po peletách, ktoré sa vyznačujú rovnakými vlastnosťami a hodia sa do kotlov a kozubov s automatickými alebo poloautomatickými podávačmi.

Publikované: 25. 01. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková