Šálka kávy v pohodlí domova

Máte radi kávu, ale netušíte, ako ju pripraviť tak ako od baristu v kaviarni? Stačí si vybrať správny kávovar, kvalitnú kávu a lahodnú pochúťku ako od profesionála si môžete dopriať aj v pohodlí vášho domova.  Obrázok: Voňavú kávu si dokážete pripraviť aj sami doma.

Kávovar určený priamo pre vás

Máte radi cappuccino alebo silné espresso? To, aký typ kávy máte v obľube, priamo ovplyvňuje výber kávovaru. Chcete sa na príprave kávy podieľať čo najviac, alebo radšej necháte prácu na vašom stroji? Dnes máte na výber neuveriteľné množstvo rôznych typov kávovarov, ktoré vám ponúkajú najrôznejšie formy prípravy kávy. Pred samotnou kúpou sa zamyslite nad tým, ako často pijete kávu, koľko času potrebujete na jej prípravu a aké druhy nápojov z kávy máte radi.

Typy kávovarov

Hľadáte kávovar, ktorý si môžete so sebou vziať kdekoľvek, alebo potrebujete taký, ktorý vám vykúzli všetky druhy kávových nápojov ako od profesionálneho baristu? Záleží len na vás, akú formu prípravu kávy preferujete, a hlavne koľko ste ochotní za váš každodenný dúšok kávy zaplatiť.

French press

Najlacnejšia alternatíva kávovarov. Príprava je veľmi jednoduchá a nepotrebujete ani elektrickú energiu. Aby mala káva výbornú chuť a vôňu, zaobstarajte si mlynček. French press si totiž vyžaduje hrubo pomletú kávu. Jeho výhoda spočíva v tom, že okrem kávy v ňom pripravíte aj čaje. Vďaka stlačeniu filtra sa do čaju alebo kávy nedostanú zvyšky z lúhovania a váš nápoj bude mať plnú chuť.

Mocca kanvička

Vďaka tejto malej kanvičke dokážete pripraviť výbornú kávu, podobnú espressu. Na prípravu kávy pomocou mocca kanvičky potrebujete elektrickú zásuvku alebo sporák. Vďaka tomu, že je skladná, si ju môžete vziať so sebou na chalupu či na dovolenku karavanom. Pri mocca kávovare si dávajte pozor na to, aby sa vám káva nepripálila. Ak sa s ňou naučíte pracovať, môžete sa tešiť na výbornú chuť silnej kávy.

Prekvapkávač

Príprava tohto typu kávy si vyžaduje dlhší čas a je potrebné pripraviť väčšie množstvo. Jemnú kávu pripravenú týmto spôsobom ocenia hlavne milovníci slabšej kávy. Pri výbere prekvapkávača si dávajte pozor na druh filtra. Papierové filtre vás pripravia o kávový olej, ktorý dodáva káve znamenitú arómu. Najvhodnejšie a najúspornejšie kávovary tohto typu sú tie, kde nie je potrebné dokupovať jednorazové filtre.

Kapsulové kávovary

Pokiaľ máte radi rôzne chute kávy a na príprave kávy sa chcete podieľať len minimálne, kapsulový kávovar je pre vás ideálnou voľbou. Pripravíte v ňom cappuccino rôznych chutí, presso a dokonca aj čokoládu. Nevýhoda kapsulových kávovarov je v tom, že kapsle nie sú najlacnejšie a nemôžete použiť čerstvo zomletú kávu. Výhodou je jednoduché použitie a údržba.

Pákový kávovar

Aj doma dokážete pripraviť kávu ako od profesionálneho baristu. Pákové kávovary vám dávajú možnosť vykúzliť kávu presne podľa svojho gusta. Príprava kávy sa pre vás môže stať priam rituálom a výbornou kávou môžete ohúriť svoju rodinu či návštevu. Nevýhodou pákových kávovarov je vyššia cena, väčší rozmer a dlhší čas potrebný na prípravu.

Automatický kávovar

Tieto typy kávovarov sa nachádzajú prevažne v kanceláriách. Ak príde klient na obchodnú schôdzku, firma ho zvykne ponúknuť dobrou kávou, ktorú je potrebné pripraviť čo najrýchlejšie. Automatické kávovary dokážu prichystať kávu akoby bola priamo z kaviarne, a pritom ich dokáže obsluhovať každý. Čoraz častejšie sa tento typ kávovaru stáva neoddeliteľnou súčasťou domácností. Ak si radi doprajete kvalitnú čerstvú kávu a hľadáte kávovar, ktorý vám rýchlo pripraví silné espresso či lahodné latte, tieto kávovary sú pre vás ako stvorené. Obrázok: Automatický kávovar vám dokáže pripraviť rôzne druhy kávy. Zdroj: Philips.sk

Údržba automatického kávovaru

Ak túžite po tom, aby ste si mohli každé ráno dopriať výborné orieškové cappuccino bez ohľadu na čas a vašu šikovnosť, automatický kávovar je pre vás ako stvorený. Stačí stlačiť gombík a prístroj urobí všetko za vás. Aj keď vám príprava kávy nezaberie skoro žiadny čas, kávovar je potrebné pravidelne čistiť. Usadeniny môžu zhoršiť chuť kávy a časom aj upchať okruhy kávovaru. Zvoľte si preto kávovar, ktorého údržba je jednoduchá a časovo nenáročná. Dnešné moderné kávovary si dokážu svoje obvody pravidelne preplachovať sami. Ak používate mlieko na latte alebo cappuccino, vyberajte kávovar s nádobkou na mlieko, ktorá sa ľahko odníma. O to ľahšie sa vám bude po použití čistiť. Aj nádoba na vodu by mala byť vždy čistá. Kvalitné kávovary majú v nádobke vodný filter, ktorý vodu prečistí, a zároveň zabraňuje vodnému kameňu dostať sa do obvodov kávovaru. Špičkové kávovary disponujú filtrami, s ktorými si dokážete urobiť až 5 000 šálok kávy bez nutnosti odvápnenia. Obrázok: Pressomaty Philips patria medzi špičku automatických kávovarov. Zdroj: Philips.sk

Kávovary Philips

Holandská spoločnosť Philips je známa svojimi inovatívnymi technológiami. Každý pozná ich prevratnú kefku na zuby, revolučný IPL epilátor, moderné dojčiace potreby Avent, teplovzdušné fritézy či komfortné kávovary. Kávovary Philips disponujú jednoduchým ovládaním, ľahkým čistením a výbornou chuťou viac ako 12 rôznych kávových špecialít. Latte či lungo si dokážete pripraviť stlačením jediného gombíka. Kávovary majú zabudovaný keramický mlynček, ktorý sa neprehrieva. Chuť kávových zŕn preto zostane zachovaná. Ak si váš deň nedokážete predstaviť bez svojho latte, určite vás zaujme kávovar LatteGo, ktorý vám pripraví hebkú mliečnu penu a poteší jednoduchým a rýchlym čistením nádobky na mlieko.

Publikované: 24. 02. 2022

Kategória: Super tipy

Autor: Denisa Koudelková