3 dôvody, prečo by ste sa mali rozhodnúť pre korkové podlahy

Korok má široké využitie, už nielen vo vinárskej oblasti, ale tiež ako podlahová krytina v stavebnom priemysle. Vďaka unikátnym vlastnostiam a nadčasovému dizajnu patrí medzi najobľúbenejšie podlahy.Korková podlaha má dlhú životnosť, vydrží aj 40 rokov. Má schopnosť pohlcovať nepríjemné vibrácie a je tepelným aj zvukovým izolantom. Podlaha je tiež tvarovo stála, teplá na dotyk a pomerne odolná voči rôznych poškodeniam.

Praktické vlastnosti

Korkové podlahy pozostávajú z mŕtvych buniek naplnených vzduchom. Vďaka čomu vyniknú práve jeho izolačné vlastnosti. Vzduch je skvelým tepelným izolantom. A suberín a vosk, z ktorého sú zložené steny buniek, neprepustia žiadne plyny či tekutiny. Aj preto je korok praktický a vy sa nemusíte obávať, že mýty o tom, ako doňho ľahko vsiakne tekutinu, sú pravdivé.

Odolnosť korku

Korkové podlahy sú odolné voči plesniam. Sú nenáročné na údržbu a čistenie. Patria medzi adekvátnu povrchovú krytinu pre alergikov, a to najmä z dôvodu, že a v ňom nesídlia žiadne roztoče. Korok je tiež pružný. Vďaka čomu sa dokáže vrátiť do prvotného stavu. Vyrovná tiež odtlačky od nábytku aj od detských nehôd.

Šetrný k prírode

Korok pochádza z dubu korkového, ktorý rastie najmä v južných oblastiach Európy, Španielsku, Portugalsku a na juhu Talianska. Dub korkový je známy pre svoju neobyčajnú vlastnosť – jeho kôra dorastá, a teda,môžeme ju lúpať opakovane. Ide o ekologický proces, ktorý neprodukuje odpad . Výroba korkových podláh tiež nezabíja živé organizmy. Okrem korkových podláh môžete siahnuť aj po ďalších možnostiach. Populárnou podlahovou krytinou je pre svoje prispôsobivé vlastnosti linoleum, ktoré je aj o niečo lacnejšie. Pokiaľ ste proti imitáciám a nerobí vám problém do podlahy investovať o čosi viac, správnou voľbou sú drevené parkety, ktoré vám vydržia po niekoľko generácií, pôsobia aj naturálne a hodia sa do všetkých domácností.

Publikované: 28. 06. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková