Ako správne riediť esenciálne oleje?

Sila a účinnosť éterických olejov je skutočne veľmi intenzívna. Nesprávne riedený olej môže spôsobiť napríklad veľké podráždenie pokožky a preto si na jeho správnom a presnom použití treba dať naozaj poriadne záležať.

Esenciálne oleje môžete spravidla použiť buď lokálne - priamo na pokožku alebo sa dajú inhalovať - najčastejšie pomocou difúzera či aroma lampy. V každom prípade je riedenie dôležité a má svoje špecifiká. Pozrime sa na to spolu.

Riedenie olejov pri použití aroma lampy či difúzera:

Pri použití aroma lampy či difúzera vždy platí, že menej je viac a skutočne stačí použitie dvoch-troch kvapiek. Na jemné inhalovanie je ideálna napríklad doTERRA aroma lampa, ktorá silu esenciálnych olejov dostane do vzduchu. DoTERRA oleje pre deti sú veľmi vhodné na inhalovanie, nielen ako podporná liečba pri rôznych nachladeniach, ale aj ako účinná prevencia. Aroma difúzer vláčik doTERRA vykonáva veľmi dobrú službu a inhalovanie je vďaka nemu pre deti obľúbenejšou a zábavnejšou činnosťou.

Riedenie olejov pri ich lokálnej aplikácii:

Správnym zriedením éterických olejov dosiahnete dve veci. Za prvé sa vyhnete možnému nepríjemnému podráždeniu pokožky a za druhé zriedením vo vhodnom nosnom oleji si môžete skvelé vlastnosti éterických olejov užívať ešte o čosi dlhšie. Ako to myslíme? Vysvetlíme.

Prečo všetko je dobré esenciálne oleje nariediť?

Esenciálne oleje majú totiž vysokú prchavosť. To znamená, že sa veľmi ľahko vyparia a tiež to, že sa nemôžu ľahko vstrebať do pokožky. To sa dá ale veľmi jednoducho zmeniť tým, že pár kvapiek esenciálneho oleja pridáte do obľúbeného oleju, krému, či pleťového mlieka. Vďaka tomu preniknú hlbšie do pokožky a zostanú tam dlhšiu dobu. Vy si tak môžete užívať ich blahodárne účinky podstatne dlhšie. Zároveň si vďaka správnemu zriedeniu môžete vychutnať príjemnejšiu koncentráciu vône daného éterického oleja. Ich neriedená vôňa býva často totiž až príliš koncentrovaná, čo môže byť pre naše zmysly až trochu nepríjemné. Naopak správne miešanie a nariedenie esenciálnych olejov nám prinesie príjemnú vôňu, ktorú si namiesto niekoľkých minút môžeme vychutnávať po celý deň.

Nezabudnite sa otestovať:

Pred použitím akéhokoľvek éterického oleja sa odporúča otestovať si ako na neho bude reagovať vaša pokožka. Toto otestovanie je veľmi jednoduché až intuitívne. Jednoducho nanesiete čo najmenšie množstvo zriedeného esenciálneho oleja na kúsok pokožky (ideálne na nohe) a počkáte 24 hodín, či sa objaví nežiadúca reakcia alebo nie. V prípade akýchkoľvek nepríjemných príznakov - svrbenie, pľuzgiere, opuchy či začervenanie je potrebné okamžite umyť miesto teplou vodou a mydlom a prestať olej používať. Ak sa žiaden príznak neobjaví, je pre vás olej bezpečný na ďalšie použitie.

Ako riediť esenciálne olej - lokálne použitie pre dospelých

  • Pre pravidelné a dlhodobé používanie (napr. použitie pleťových vôd či krémov) je odporúčaná 3 % koncentrácia, čo znamená 18 kvapiek esenciálneho oleja na 30 ml nosného oleja/vody/krému
  • Pre príležitostné dlhodobé používanie (vlasová kúra, masážny olej) je odporúčaná 5 % koncentrácia, čo znamená 30 kvapiek esenciálneho oleja na 30 ml nosného oleja/vody/krému
  • Pre zriedkavé používanie (parfémy, liečivé prípravky na natieranie kĺbov a svalov) je odporúčaná 10% koncentrácia, čo znamená 60 kvapiek esenciálneho oleja na 30 ml nosného oleja/vody/krému

Ako riediť esenciálne olej na lokálne použitie pre deti

Deti majú vo všeobecnosti oveľa citlivejšiu pokožku ako dospelí a zároveň sa ich organizmus ešte stále vyvíja. Preto by sa u nich esenciálne oleje mali používať vo výrazne nižších koncentrácia ako u dospelých.

  • Pre deti do 6 rokov sa bežne odporúča riedenie 0,25 % - 1,5 kvapky na 30 ml nosného oleja
  • Pre deti od 6 rokov sa bežne odporúča 1 % riedenie - 6 kvapiek na 30 ml nosného oleja

Dôležité: Nepoužívajte éterické oleje lokálne na deti mladšie ako 2 roky a nikdy nepoužívajte éterické oleje na tvár dieťaťa

Publikované: 02. 02. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková