Ako posilniť obranyschopnosť? Vitamínmi, kolostrom a ďalšími doplnkami stravy

Najmä v období od jesene do jari sa množia baktérie (respektíve vírusy) stojace za celým radom ochorení. Ak teda nechcete každý mesiac skončiť s chrípkou, angínou alebo s nachladnutím v posteli, je najvyšší čas posilniť imunitu. Samozrejme je veľmi dôležité zvýšiť príjem ovocia, ktoré obsahuje vitamíny posilňujúci obranyschopnosť, ako sú citrusové plody. Bohužiaľ, ovocie dovážané zo zahraničia obsahuje tiež veľa chemikálií, ktoré časť vitamínov zničia, a preto je lepšie ku klasickému ovocí pridať ešte vitamíny v podobe doplnkov stravy.

Aké vitamíny sú dôležité pre imunitu?

Pretože existuje vskutku veľa vitamínov, pre laika je ťažké vyznať sa, k čomu jednotlivé vitamíny slúžia. Ak by sme mali vziať do úvahy konkrétne vitamíny na imunitu, tak by sme sa bavili v prvom rade o vitamínu C, ktorý má pre organizmus naozaj veľký význam. Zabudnúť nesmieme ani na vitamíny skupiny B, ktoré slúžia k podpore látkovej premeny, teda metabolizmu, a tým pádom prispievajú k správnej funkcii imunitného systému. Zamerať by ste sa mali hlavne na vitamíny B6 a B12. Ďalším vitamínom, ktorého úlohou je podpora imunity, je vitamín D, ktorý pomáha bunkám v boji proti infekcii. Ak hľadáte spôsob posilnenie imunity prírodne, do hľadáčika si dajte doplnky stravy založené na čisto prírodnej báze. Dôležité teda je čítať si zloženie jednotlivých prípravkov, pretože nie všetky tabletky na imunitu sú len z prírodných zložiek.

Čo je kolostrum a ako napomáha imunite?

Špecifickú kategóriu prípravkov na imunitu tvorí kolostrum. Ak sa povie kolostrum, zrejme si ako prvé predstavíte prvotné materské mlieko, respektíve mledzivo, ktoré je charakteristické vysokým obsahom prírodných látok podporujúcich zdravie. S kolostrom sú často spojené témy vzťahujúce sa k tomu, ako posilniť obranyschopnosť, pretože obsahuje veľa proteínov a zaisťuje prirodzene pasívnu imunitu. Kolostrum najmä v prvých dňoch pomáha novorodencom prežiť na tomto svete plnom vírusov a baktérií, pretože obsahuje veľa rastových faktorov a výživných látok. Výrobcovia doplnkov stravy ponúkajú kolostrum aj ako kapsule aj v tekutej forme. Poteší vás tiež skutočnosť, že kolostrum omladzuje pleť, dodáva človeku energiu a ochraňuje organizmus pred baktériami a vírusmi, ktorých je na jeseň a na jar viac než dosť.

Zlepšite tiež životosprávu

Stav imunity sa odvíja aj od vašej životosprávy a celkového životného štýlu. Zapojte do svojho týždenného programu pohyb, či už v podobe prechádzok, alebo akéhokoľvek športu. Pozitívny vplyv na imunitu majú tiež športová výživa, zdravá strava, laktobacili a podobne. Zatočte raz navždy s oslabenou imunitou a nedovoľte bacilom, aby vás skolil do postele.

Publikované: 15. 11. 2018 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková